Pravý versus falešný med: Rozpoznáte je díky jednoduchým domácím testům

Pravý versus falešný med: Rozpoznáte je díky jednoduchým domácím testům Zdroj: Shutterstock.com

Když kupujete med přímo u včelaře, máte jistotu, že jde o vysoce kvalitní surovinu. Jenže ne každý má svého osvědčeného včelaře, a tak se musí spokojit s nabídkou obchodů. V nich ale narazíte na medy rozdílné kvality a složení, při výběru vám nepomůžou ani údaje obsažené na etiketě. Jakým způsobem tedy rozpoznáte kvalitní med od toho falešného?

Víte, co kupujete? V obchodech běžně narazíte i na falešné medy

Lesní, květový nebo akátový. Kvalitní med vám dokáže pořádně osladit život a zároveň podpořit vaše zdraví. Když si pro něj ale nemůžete skočit přímo ke včelaři a musíte vzít zavděk nabídkou z obchodu, vyvstává před vámi jeden zásadní problém. Nikdy totiž nevíte, zda si z obchodu přinesete pravý, čistě přírodní med, nebo jenom med falešný či zředěný.

Z etikety pouze velmi těžko zjistíte, zda jde o opravdu kvalitní, 100procentně přírodní med. Na etiketě se zpravidla dočtete pouze to, o který typ medu se jedná a jaká je jeho země původu. Dozvíte se také informace o samotném výrobci, dovozci či prodejci.

Zdroj: Shutterstock.com Tip: Pokud je na etiketě uvedeno i složení, med nesmí nikdy obsahovat glukózový sirup. Dejte od něj ruce pryč i tehdy, když v sobě bude mít podíl kukuřičného sirupu a fruktózy.

Jak poznat pravost medu? Pomohou vám tyto jednoduché testy

Na falešný med můžete v současnosti narazit na každém rohu. Pokud jste si zrovna koupili med, jehož kvalitou si nejste zrovna jistí, zkuste pomocí následujících domácích testů ověřit jeho pravost.

Test č. 1: Dejte do vody jednu lžičku medu

Do sklenice s vodou dejte jednu čajovou lžičku medu. Pravý med klesne na dno, vytvoří chuchvalec a nebude se rozpouštět. Naopak falešný med se ve vodě snadno rozpustí.

Test č. 2: K vodě a medu přidejte tři kapky octa

Máte-li stále med ve vodě, kápněte do sklenice ještě tři kapky klasického octa. Tuto směs pečlivě promíchejte špejlí nebo dřevěnou vařečkou. Když se následně na hladině objeví pěna, je v testované nádobě falešný med.

Test č. 3: Kápněte med na papírový ubrousek

Vezměte papírový ubrousek, kuchyňskou papírovou utěrku nebo jakýkoliv další savý papír a kápněte na něj trochu medu. Jestli se med na papíru začne rozpouštět a jakoby se do něj vstřebá, jedná se o falešný, ředěný med.

Zdroj: Shutterstock.com

Test č. 4: Vložte si med do pusy a polkněte

Proč byste si měli dát med do pusy a následně polknout? Důležité je, co ucítíte poté. Pravý, tedy čistě přírodní med, totiž způsobuje mírné pálení v krku.

Test č. 5: Otestujte med, zda hoří

Sežeňte si obyčejný bavlněný knot, který na chvíli ponořte do medu. Následně knot zapalte sirkami nebo zapalovačem. Když začne hořet, jde o pravý med. Pokud ale nehoří, jde o falešný nebo ředěný med, v němž je obsažená voda zabraňující hoření.

Test č. 6: Zkouška tvrdým chlebem

K tomuto domácímu testu vám stačí opravdu malý kousek tvrdého chleba. Chléb nechte v medu máčet zhruba pět minut. Když bude stále tvrdý, jedná se o pravý med. Pokud chléb změkne, jde o med falešný.

Rozdíl mezi pravým a falešným medem poznáte i po čase

Čistě přírodní med poznáte od toho falešného také po určité době. Pravý med totiž časem krystalizuje. Naopak falešný nebo ředěný med nekrystalizuje vůbec. A to zejména kvůli složkám (nejčastěji fruktóze), které do něj přimíchal výrobce.

Autor:
Publikováno: 8. 4. 2019 14:00 Nahlásit obsah