S hranolky, nebo s hranolkami? Nově jsou správně obě varianty, rozhodli čeští jazykovědci

S hranolky, nebo s hranolkami? Nově jsou správně obě varianty, rozhodli čeští jazykovědci Zdroj: Shutterstock

Dali byste si raději smažený sýr s hranolkami, nebo s hranolky? Nově si můžete oddechnout, obě varianty jsou správně. Čeští jazykovědci totiž rozhodli, že může být nejen ten hranolek, ale i ta hranolka.

Hranolky patří k nejoblíbenějším přílohám. Dobrou zprávou navíc je, že si v českém jazyce prosadily rovnoprávnost. Kromě původního “ten hranolek” rodu mužského neživotného (vzor hrad) totiž můžete nově toto slovo správně skloňovat také jako “ta hranolka” rodu ženského (vzor žena).

Objednat si spisovně jak “smažák s hranolky”, tak “smažák s hranolkami” můžete s klidem od 15. února 2023. Právě tehdy aktualizoval Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky svou Internetovou jazykovou příručku, v rámci níž udělal z hranolku tzv. slovo obourodé.

Zdroj: Shutterstock Slovo hranolek má dva významy. Představuje malý dřevěný hranol nebo jde o pokrm z brambor. Naopak slovo hranolka má podle českých jazykovědců výhradně jeden význam - označuje pokrm z brambor a je tak slovem jednoznačným.

Co se týče množného čísla slova ten hranolek nebo ta hranolka, v prvním pádě množného čísla znějí stejně - “ty hranolky”. V dalších pádech se však jejich tvary rozcházejí. Spisovně správně si tak můžete dát jak smažák s hranolky, tak s hranolkami.

Zdroj: Prirucka.ujc.cas.cz, Ujc.avcr.cz, iDnes.cz
Autor:
Publikováno: 15. 5. 2023 13:35 Nahlásit obsah