Co se stane, když spolknete žvýkačku: Většinou se nemáte čeho bát

Co se stane, když spolknete žvýkačku: Většinou se nemáte čeho bát Zdroj: Shutterstock

Určitě si vzpomínáte na doporučení své maminky, že použitá žvýkačka se nepolyká a že rozhodně patří do koše. I v dospělosti se ovšem sem tam stane, že žvýkačku omylem spolknete. Máte se něčeho obávat?

Že žvýkačka slepí žaludek, je mýtus

Když jste byli malí, žvýkačku jste jistě spolknuli nesčetněkrát. Kdo by následně od rodičů, kamarádů či známých neslyšel, že to nemáme dělat, protože žvýkačka slepí žaludek nebo že se v žaludku nerozloží a zůstane v těle až několik let?

Po náhodném spolknutí žvýkačky se rozhodně nemáte čeho obávat. I když lidské tělo nedokáže žvýkačku strávit, spolknutá žvýkačka projde v neporušeném stavu celým trávicím systémem a vyjde zhruba o čtyřicet hodin později ve stolici.

Zdroj: Shutterstock Z čeho se žvýkačka vyrábí? Přesné složení je obchodním tajemstvím

Dnešní žvýkačky se zpravidla vyrábí z gumové báze, která je kombinací polymerů, změkčovadel a pryskyřic. Žvýkačka dále obsahuje potravinářská změkčovadla, konzervanty, sladidla, barviva a přírodní či syntetická dochucovadla. Přesné přísady a jejich poměr však výrobci žvýkaček drží v tajnosti jako své obchodní tajemství.

Pokud nebudete žvýkačku po každém žvýkání polykat, je pro vás v zásadě bezpečná. I tak byste měli vědět, že může obsahovat nízké hodnoty kontroverzních přísad. Jde například o umělé sladidlo aspartam, oxid titaničitý nebo butylhydroxytoluen (BHT).

Zdroj: Shutterstock Pozor na spolknutí více žvýkaček za sebou

V případě, že omylem spolknete žvýkačku, kterou žvýkáte, obejde se to zpravidla bez komplikací. Na pozoru se však mějte tehdy, jestliže v krátkém časovém období spolknete více žvýkaček za sebou. V tom případě již hazardujete s možným ucpáním střev.

Jestliže v krátkém časovém období spolknete nejen více žvýkaček za sebou, ale zároveň přijmete i další nestravitelné předměty, blokace střev může být na světě. Tento problém již vyžaduje chirurgický zásah.

Máte u sebe nebo u svého dítěte podezření z blokace střev? Jestliže vykazujete příznaky jako je zácpa, bolest břicha či zvracení, rozhodně okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: Healthline.com

Autor:
Publikováno: 10. 9. 2021 09:36 Nahlásit obsah