Mýty kolem nového typu koronaviru: Čemu dle WHO nevěřit

Mýty kolem nového typu koronaviru: Čemu dle WHO nevěřit Zdroj: Shutterstock.com

V důsledku šíření koronavirové nákazy vzniklo několik mýtů, kterým spousta lidí věří. Pokud nechcete podlehnout panice spojené s onemocněním COVID-19, rozhodně nevěřte všem fámám a nesmyslům. Které z nich Světová zdravotnická organizace (WHO) zaručeně vyvrací?

Koronavirus můžete léčit antibiotiky

Podle WHO je zbytečné léčit koronavirovou infekci antibiotiky. Právě antibiotika jsou účinná při léčbě chorob bakteriálního původu. Nový koronavirus neboli COVID-19 je však onemocnění virového původu, proti kterému antibiotika nezabírají.

Před novým koronavirem vás ochrání textilní rouška

WHO upozorňuje, že textilní rouška vás před nákazou novým typem koronaviru rozhodně neochrání. Roušku noste pouze tehdy, pokud máte respirační problémy jako rýmu nebo kašel, jejichž prostřednictvím byste mohli nakazit lidi kolem sebe. Před přenosem koronaviru vás ochrání pouze respirátor či speciální maska s filtrem FFP3 proti pevným částicím a aerosolům.

Zdroj: Shutterstock.com Koronavirem se lze nakazit přes zásilku z Číny

Podle WHO se nemusíte bát toho, že byste se onemocněním COVID-19 nakazili prostřednictvím zásilky z Číny, kterou jste si objednali třeba na Aliexpressu. Virus koronaviru totiž nedokáže delší dobu přežít mimo lidské tělo, a to hlavně v podmínkách střídajících se teplot při dálkové dopravě. Také evropský úřad ECD poukazuje na to, že tyto zásilky jsou bezpečné a nejsou pro nás žádnou hrozbou.

Před koronavirem vás ochrání nosní kapky a kloktání ústní vody

Někteří alternativní léčitelé lidem doporučují, aby jako ochranu před koronavirem používali nosní kapky a kloktali ústní vodu, která by měla ničit choroboplodné zárodky. Tyto improvizované prostředky však proti nákaze koronavirem nefungují.

Další mýtus, který mezi lidmi v současnosti koluje, říká, že vás před nákazou koronavirem ochrání pravidelná konzumace syrového česneku či popíjení alkoholu. Ovšem i tyto prostředky jsou bez účinku.

Zdroj: Shutterstock.com Koronavirus představuje vysokou hrozbu smrti

Šíření koronavirové infekce světem u spousty lidí vyvolává velkou paniku, neboť na tuto nemoc virového původu pohlížejí jako na vysokou hrozbu smrti. Podle statistik to tak však není. U zdravých a mladších lidí, kteří spadají do nerizikové skupiny, je úmrtnost při koronavirové nákaze podobná jako při sezonní chřipce. Větší hrozbu však představuje pro seniory, jedince s velmi oslabenou imunitou nebo lidi, kteří již bojují se závažnými onemocněními.

Další mýty o koronaviru, které WHO vyvrací

  • Koronavirus je cílená biologická zbraň hromadného ničení, která byla vyvinutá v tajné čínské laboratoři. WHO tvrdí, že jde o pouhou konspirační teorii.
  • Virus nového typu koronaviru spolehlivě zničí klasický vysoušeč rukou. Podle WHO to tak rozhodně není.
Autor:
Publikováno: 4. 3. 2020 11:00 Nahlásit obsah