JAK USPAT MIMINKO/BATOLE ANEB KONEC SPÁNKOVÉMU TRÉNINKU

JAK USPAT MIMINKO/BATOLE ANEB  KONEC SPÁNKOVÉMU TRÉNINKU Zdroj: Shutterstock

A je to tady. Každodenní uspávací maraton. Prcek sebou vrtí a ne a ne jít spinkat. Občas mám pocit, že děti jedou na baterky duracell, kolik mají energie, než se unaví, jestli někdy. Ale jak to? Proč to někdy trvá tak dlouho, že za dobu, než uspíme miminko, bychom s přehledem otočili několikrát přesýpací hodiny?

Máme tu pro vás několik tipů a triků jak to zvládnout. Možná budete překvapeni, co vše se skrývá za dlouhým uspáváním.

Zdroj: laskudetem.cz VYPLAKÁVACÍ METODA - USPÁVÁNÍ NAŠICH BABIČEK

Pojďme se spolu podívat zpátky do historie. Nemusíme zacházet až tak daleko, stačí do dob, kdy naše babičky byly novopečenými maminkami. V té době byla velkým "hitem" vyplakávací metoda. 

V čem tato "super" metoda spočívala?

Miminko se položilo do postýlky, zhaslo se světlo a zavřely dveře. Některá miminka možná usla sama hned, ale většinou miminka plakala a plakala do té doby, než se vyčerpáním unavila tak, že nakonec usnula. 

Některé babičky tuto metodu vkládaly do svých dcer a vnuček. A tak to šlo z generace na generaci. Bohužel se s touto metodou občas setkáváme ještě dnes. 

Nemějme to babičkám za zlé, mohly to dělat jinak, ale v jejich době nebyl internet jako dnes, “vyfasovaly” příručku, podle které se řídily.

Odkud pocházely tyto příručky pro čerstvé maminky?

Kdysi dávno byly sirotčince plné malých dětí. Sester na jeden sirotčinec bylo velmi málo. A tak se daly hlavy dohromady a vytvořila se univerzální příručka, podle které se sestry řídily a ve které bylo napsáno:

  •  nechovat děti, 
  • nemazlit, 
  • přesný přísný režim,
  •  podávání stravy jednou za dvě hodiny, 
  • položit do postýlky. 

Nic víc, nic míň. 

Tato příručka však putovala dál a dostala se k lékařům. Ano tušíte správně, kteří dál příručku věnovali novopečeným maminkám, našim babičkám. Otázkou zůstává, kolik žen se doopravdy těmito radami v příručce chtěly řídit. Několikrát jsem slyšela, kdy maminky plakaly společně s miminky, jen každý v jiné místnosti. 

Zdroj: laskudetem.cz Proč je tato metoda nebezpečná?

Miminka jsou schovaná v bříšku u své mámy devět měsíců a to je velmi dlouhá doba. Když vykouknou na svět, nejsou připravené na to, aby je někdo odložil do postýlky a odešel. 

Takto odložené miminko začne v sobě pociťovat úzkost, strach. Dokonce ten strach z toho, že máma už nepřijde je tak velký, že odborníci takový strach přisuzují až k smrti (tedy miminko je vyděšené k smrti).

Z fyziologického hlediska odloženému miminku roste tepovka, zvedá se krevní tlak a hormon kortizol, který má za následek hladinu stresu.

A co když z miminka vyroste dospělák? Mohou se vyvolat různé zdravotní potíže, oslabená imunita, snížená funkce střevní mikroflóry, vysoký krevní tlak, ekzémy, alergie a mnohé další. 

Proto nenechávejme děti odložené v postýlce, pojďme to dělat jinak, s důvěrou a láskou.

FAKTORY, KTERÉ MOHOU RUŠIT USPÁVÁNÍ

Všimli jste si někdy na sobě, že ležíte v posteli, převracíte se ze strany na stranu, počítáte ovečky a ne a ne usnout? A co kdybych se vás zeptala, jaký jste měli den? Co jste prožívali, jak jste se cítili, vytočil vás někdo? Jak bylo v práci, nebo dokonce co jste měli k obědu? 

Víte, že to všechno ovlivňuje, jak budeme usínat?

Stejně tak to mají i malá miminka a děti. Prostě všichni jsme z jednoho těsta, i když každé těsto má trošku jiné ingredience. 

  • Televizní “doping” - na televizi není nic špatného do té doby, než na svém drobečku možná zpozorujete podrážděnost a vzteklost. Některé druhy pohádek jsou na to jako stvořené. Víte, že když se dítě dívá na televizi, hltá každý okamžik, který se mu může promítnout do usínání i spánku? 

Zkuste televizi omezit na co nejkratší dobu. Odborníci radí: “20 minut denně stačí.” Dívá se prcek na telku večer? A co bílé světlo, které ruší navození spánku a dítě nabudí k další akci? Dvě hodiny před spaním, by televize měla být vypnutá

K večerní aktivitě zkuste raději omalovánky (žádné doma nemáte? Nevadí, i online se najdou. Dokáží zklidnit, protože se dítě soustředí na danou činnost. Můžete si z toho udělat večerní rituálek - váš společný čas, na chvíli se zastavit a společně se pustit do vymalovávání.  Zdroj: laskudetem.cz

  • Bolest (v podobě růstu zoubků, bolesti bříška, rychlý růstový vývoj, nemoc a další),
  • psychická nepohoda (v rodině, mezi sourozenci, kamarády, ve školce, ve škole, strach ze tmy),
  • náhlá změna (odplenkování, oddudlikováni, odstavení od prsu, rozvod rodičů, úmrtí blízké osoby, nástup do školky, do školy, nástup maminky do práce),
  • příchod sourozence,
  • změna místa (dovolená),
  • separační úzkost (strach, že se maminka nevrátí),
  • denní rituálky - nejsou zavedené,
  • potřeba (hlad, žízeň, toaleta).

Zdroj: laskudetem.cz POMŮCKY K USPÁVÁNÍ 

Maminka je samozřejmě nejlepší, doporučuji nošení v šátku nebo nosítku, mazlení, hlazení, čtení pohádek před spaním by měl být jeden z každodenních rituálů

Pak přicházejí na řadu pomůcky ve formě hraček, uspáváčků a šumicích medvídků. Je to špatně? Nemyslím si, každé dítě je jiné, někomu stačí pusa na dobrou noc, pohádka a jiné dítě k tomu potřebuje svého oblíbeného méďu, který mu dává pocit bezpečí (i když by to měla být máma). 

Jak nám mohou pomoci šumící medvídci (na výběr má medvídek několik šumících módů. Medvídek je skladný, vejde se i do kočárku a suchým zipem ho můžete připnout kamkoliv) v uspávání? V prvních měsících života dokáží napodobit zvuk (bílý šum), který miminko slyší u mámy v bříšku, miminko je klidnější. 

Jsou super, i my jsme je používali a nebojte, není na nich závislost, až dítě trošku povyroste ani si na ně nevzpomene.

JAK POZNÁM NA MIMINKU/BATOLETI, ŽE JE ČAS JÍT DO HAJAN? ZKUSTE SI ZAHRÁT NA SHERLOCKA HOLMESE

Občas není snadné poznat, že už bychom mohli začít s uspáváním. Jsou však dané signály, které nás dokáží nasměrovat, že už je ten správný čas. 

Zkuste je u svého dítěte vypozorovat. A pozor na přetaženost (může se tím prodloužit doba uspávání).

  • Tahání oušek,
  • mnutí očiček,
  • časté zívání,
  • u těch nejmenších i odvracení hlavičky od vás,
  • změna nálady (více rozmrzelé),
  • reakce na zvuky (i na ten, který normálně ani nepostřehnou),
  • koukání do prázdna (vypadají u toho, jako by vás ani nevnímaly),
  • větší potřeba kontaktu s vámi (nošení, tulení, kojení).

REŽIM? LEPŠÍ JSOU PRAVIDELNÉ RITUÁLKY

Režim, pro mě naprosto sprosté slovo, které pro mě vždy bylo tabu. Spojovala jsem si totiž režim s něčím negativním a byla jsem přesvědčená, že režim nikdy nezavedu. Do doby, než nám dítě začalo kolem 1 roku chodit spát ve 23:30 a v noci se u něj objevily noční děsy. 

Nezbylo mi nic jiného než zavolat naší dětské lékařce. “Máte zavedený režim?” Jasně, že žádný nebyl. 

Místo režimu jsem však zavedla denní rituály. 

  • Ranní úsměv a společné mazlení v posteli,
  • ranní hygiena (nočník, čištění zoubků, česání a oblékání),
  • snídaně,
  • hraní,
  • svačina,
  • hraní,
  • oběd,
  • odpolední spinkání,
  • svačinka,
  • hraní,
  • večeře,
  • uklízení hraček,
  • koupání,
  • večerní mazlení, kojení, naše společná chvíle,
  • uspávání.

Skoro vše probíhalo ve stejnou hodinu, hlavně před spaním. Našla jsem si v tom systém, který kupodivu fungoval. Přiznám se, i na mě to mělo vliv (kladný), neměla jsem zavedené některé rituály a mnohdy naše dny byly spíše hektické a měla jsem pocit, že nic nestíhám. 

A co se u nás změnilo po zavedení rituálů? Dcerka začala chodit spinkat v 19:30, noční děsy zmizely. Fakt to funguje. 

Každá maminka i miminko je originál. Zkuste si zvolit co vám bude vyhovovat, jak časově tak i aktivitami (hlavně prosím nenásilně, nechoďte proti sobě ani proti miminku, ze začátku zkoušejte, občas je to takový pokus omyl, ale stojí to za to). Jde především o pravidelnost. 

Proč mají děti rády pravidelnost? 

V jedné montessori knížce jsem četla, že děti mají rády pravidelnost a pořádek. Vlastně to dává smysl. Dospěláci jsou na tom úplně stejně. Každý z nás, ač to mnohdy nevidíme, máme rádi, když víme, že je čas na kávu, v pravidelnou hodinu se vracíme z práce domů, večer pouštíme oblíbený seriál. 

Víme totiž, co bude následovat. A děti to potřebují vědět také. Když je vychýlíme z jejich pravidelného rytmu, mohou se jevit více podrážděně a nervózně. 

USPÁVÁNÍ MALÝCH ANDÍLKŮ, JAK NA TO?

Je spoustu různých způsobů, které čekají jen na vás, který z nich si vyberete, a který bude vyhovovat vám i vašemu miminku. Tak pojďme na ně:

  • zavinovačka (můžete k ní přidat i šumícího medvídka) - uspávání na rukou

už v porodnici můžete vidět zabalené miminko do zavinovačky jako malou kuklinku. Proč mají miminka rády zavinovačku? Protože jsou celou dobu schované u maminky v bříšku, kde jsou pěkně natěsno. Když zabalíte miminko do zavinovačky, bude se cítit více v bezpečí a zabráníte případnému poškrábání obličeje,

Zkuste k tomu přizvat šumícího medvídka a houpavými pohyby nosit miminko v náruči. Vytvoříte miminku pomyslný čtvrtý trimestr, který miminkům tak moc chybí, 

Péřová zavinovačka -  využijete ji v létě i v zimě. Stačí ji pořádně natřepat (několikrát denně). Zavinovačku doporučuji v zimě venku nechat “vymrznout” a v létě dát ven do stínu (na slunci by popraskalo peří). Zdroj: laskudetem.cz Rychlozavinovačka - přijela k vám návštěva a má strach vzít prcka do náruče? S tímto pomocníkem budete mít mimčo zavinuté raz dva. Zdroj: laskudetem.cz Zavinovačka z mušelínové plenky - miminko můžete zavinout pouze do plenky, využití najdete v letním období a nebo můžete mít mušelínovou plenku jako podklad do rychlozavinovačky nebo péřové zavinovačky, aby nedošlo k zašpinění (miminka občas ublinkávají). Zdroj: laskudetem.cz

  • nosítko/šátek

každé miminko je opravdu originál, když nepochodíte se zavinovačkou, zkuste nosítko (doporučuji ergo nosítko, i vaše záda by měla být v bezpečí) a nebo šátek. Tito pomocníci vám budou perfektně “sloužit” i přes den. Možná budete překvapeni, jak prcek dokáže rychle usnout, mezitím, co budete vařit nebo dělat jinou činnost. Vlastní zkušenost, 

  • houpání na gymnastickém míči

miminko zkuste houpat jen tak v náruči nebo zavinuté v zavinovačce a nebo v nosítku. Pomůže vám to, když jste už hodně unavené a potřebujete si na chvilku sednout a dát si třeba něco dobrého. Tady jen dejte pozor na intenzitu houpání, neměla by být moc dynamická, 

  • kojení

maminky nebyly vybavené tímto klenotem jen tak náhodou. O výhodách kojení víme nebo alespoň tušíme. Kojením se vyplavuje hormon oxytocin (pocit štěstí), který dokáže perfektně uklidnit a lépe uspat miminko. Víte, proč miminka, která se budí několikrát za noc, dokáží rychle u kojení znovu usnout? Pomáhá jim to, protože jsou ve stavu bdělosti a neumí sami přejít do spánku. 

Uspávání kojením je výhodou i u větších miminek/batolat, které pro svou váhu není možné nosit na rukou nebo v nosítku,  

  • zpívání, hlazení, mazlení

že neumíte zpívat? Tak s tím si opravdu nemusíte “lámat” hlavu. Miminka milují váš hlas. Zkuste to, možná budete překvapeni, jaké budete mít posluchače. Hlazení a mazlení snad miluje každý z nás, máme rádi doteky. Fungují snad i na ty největší vzteklouny, :-) Zdroj: laskudetem.cz

  • pohádky

větší děti možná budou v pyžámku chodit za vámi s knížkou v ruce. Je to takový klasický večerní rituál, ale krásný. Jen dejte pozor při výběru pohádek, ne všechny jsou vhodné k večernímu uspávání. Strašidla a podobné příšerky raději zkuste vynechat. Máte všechny knížky přečtené a chtěli byste vyzkoušet nové a neokoukané pohádky? Nemusíte hned kupovat nové, zkuste online pohádky, které jsou zaměřené na večerní uspávání.

  • pusa na dobrou noc

pamatuji si to jako dnes. Každý večer jsem od rodičů dostávala pusu na dobrou noc, na kterou jsem se vždycky moc těšila, a bez které by to nebylo ono. Když se nad tímto rituálkem zamyslíme, bereme si ho sebou i do dospělosti. 

Všimli jste si, že uspávací rituály, které jsou zde napsané, jsou laskavé k miminku, ale i k vám? Rituál je vlastně váš společný čas, který věnujete nejen miminku, ale i sobě. I když to na první pohled možná nevypadá, ale jsou to vaše budoucí vzpomínky, které zůstanou schované napořád uvnitř srdíčkové krabičky. 

A na závěr posledních pár řádků.

Mateřství je jako rozkvetlá zahrada. Voňavá, pestrá, různorodá a barevná. Vložíme do ní semínko, o které se staráme, pečujeme a zaléváme ho láskou. Ze semínka vyroste květina, která je silná a má hluboké kořeny. Ví, že když přijde i ten největší vítr nebo vichřice, nikdy se nezlomí a zůstane stát.

Zdroj: laskudetem.cz

Autor:
Publikováno: 11. 7. 2023 10:27 Nahlásit obsah