Rodičovské chyby při psaní domácích úkolů: Rodiče, tyto věci už nedělejte

Rodičovské chyby při psaní domácích úkolů: Rodiče, tyto věci už nedělejte Zdroj: Shutterstock.com

Pokud máte doma dítě školou povinné, domácí úkoly jsou utrpením nejen pro vašeho potomka, ale i pro vás. I když se k jejich vypracování snažíte společně přistupovat svědomitě, možná, že se nevědomky dopouštíte velkých přešlapů. Přečtěte si, jaké jsou největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů, ať víte, čeho se pro příště vyvarovat.

Abyste měli úkol z krku, svému dítěti nadiktujete řešení

Nechcete nad delším úkolem strávit hromadu času, a tak svému dítěti raději řeknete, jak úkol vyřešit nebo mu rovnou nadiktujete výsledek. Namísto toho nejprve vyslechněte představy svého potomka o tom, jak by úkol zpracoval. Neví-li si rady, k řešení úkolu jej pouze mírně naveďte.

Tímto způsobem své dítě naučíte zodpovědnosti za jeho samostatnou práci. Velkou oporou při psaní domácích úkolů byste měli být hlavně svým mladším dětem. S přibývajícím věkem by se ale vaše dítě mělo naučit pracovat samostatněji.

Zdroj: Shutterstock.com

Necháváte svého potomka, aby se v tom vykoupal sám

Rozhodně není od věci, když své dítě nejprve necháte, aby se s úkolem popralo samo. Úkol však po něm musíte zkontrolovat, případně mu vysvětlit správné řešení. Řada rodičů ale přiznává, že jsou pro ně domácí úkoly jejich dětí až příliš složité a často si neví rady s jejich řešením. Proto nechávají domácí úkoly vyloženě pouze na svých dětech.

Domácí úkoly děláte ve spěchu

Většina dětí a rodičů by se bez domácích úkolů nejraději zcela obešla. Nic naplat, pokud váš potomek dostává ve škole pravidelně domácí úkoly, nezbývá mu než je doma poctivě vypracovat. Rozhodně není dobré, když jej budete podporovat v tom, aby domácí úkoly dělal ve spěchu a odfláknul je. Na domácí úkoly si se svým dítětem vždy udělejte čas. Při jejich psaní buďte trpěliví, svého potomka nemoralizujte a rozhodně na něj nikdy nekřičte.

Zdroj: Shutterstock.com

Znervózňuje vás, když se vaše dítě houpe na židli

Během psaní domácích úkolů vám vadí, že se váš potomek houpe na židli, cvaká propiskou, cucá tužku nebo kope nohama o stůl. Uvědomte si, že to dělá proto, aby se při řešení domácích úkolů lépe soustředil. Nebuďte při těchto jeho projevech zbytečně nervózní a snažte se jich nevšímat.

Své dítě srovnáváte sami se sebou

„To já v tvém věku míval samé jedničky a nikdo nade mnou při psaní úkolů opravdu sedět nemusel!“ Pokud tyto a další podobné věty otloukáte svému dítěti o hlavu každý den, když se doma trápí s domácími úkoly, spíš mu svým přístupem uškodíte. Nikdy své dítě nesrovnávejte sami se sebou. Místo chvástání si k němu v klidu sedněte a jestli si s domácím úkolem neví rady, pokuste se společnými silami najít správné řešení.

Autor:
Publikováno: 25. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah