Noční svítící oblaka jsou v červenci nádhernou podívanou. Pozorování noční oblohy v době letního slunovratu stojí za to

Noční svítící oblaka jsou v červenci nádhernou podívanou. Pozorování noční oblohy v době letního slunovratu stojí za to Zdroj: Shutterstock

I v roce 2021 si nenechte ujít jedinečnou podívanou, kterou jsou noční svítící oblaka. Z tohoto atmosférického jevu se můžete těšit v období letního slunovratu. Kdy a kde přesně můžete noční svítící oblaka vidět?

Noční svítící oblaka se na hvězdné obloze v Česku každým rokem objevují v období letního slunovratu. Připomínají stříbřité svítící závoje jemně rozprostřené po noční obloze. Noční svítící oblaka jsou nejlépe viditelná v místech s malým světelným znečištěním a s orientací na sever.

Chcete-li si tuto krásu vychutnat, na noční svítící oblaka si počíhejte hodinu a půl po západu Slunce nebo ráno těsně před východem Slunce. V tuto dobu je totiž tento atmosférický úkaz zešikma prosvícen slunečními paprsky.

Co to vůbec noční svítící oblaka jsou? K tomuto jevu, který bývá označován také jako NLC (tedy noctilucent clouds), dochází díky shluku velmi drobných ledových krystalků ve výšce 75 až 90 kilometrů nad zemí v mezosféře. 

Noční svítící oblaka neboli polární mezosférická oblaka tedy vznikají v mezosféře, což je část atmosféry, kde se teplota vzduchu pohybuje až kolem minus 130 stupňů Celsia. Ledové krystalky se v této výšce objevují přeměnou z vodní páry, která se v mezosféře vytváří zpravidla ze spojení atmosférického kyslíku a vodíku. 

Tento atmosférický jev na našem území poprvé pozoroval 10. června 1885 v Praze geofyzik Václav Láska. Podle astronomů patří v současnosti území České republiky k nejjižnějším místům, odkud můžete stříbřité pavučinky na noční obloze spatřit. Proto si je ani letos nenechte ujít.

Zdroj: Meteopress.cz, Ukazy.astro.cz

Autor:
Publikováno: 8. 7. 2021 10:24 Nahlásit obsah