Po otravě cuketou skončila žena ze Zlína na JIP. Nyní chce svůj příběh sdílet s ostatními

Po otravě cuketou skončila žena ze Zlína na JIP. Nyní chce svůj příběh sdílet s ostatními Zdroj: Shutterstock

Cuketa patří k oblíbené zelenině, kterou si v létě a na podzim dopřáváme ve velkém. V opravdu výjimečných případech však může tato zelenina způsobit těžkou otravu a ohrozit nás na životě. Své o tom bohužel ví 54letá žena ze Zlína, která po otravě cuketou ze zahrádky skončila na JIP. Nyní na hrozbu otravy cuketou upozorňuje ostatní.

Žena jedla zapečenou cuketu, která byla hořká

Že ji nevinně vyhlížející cuketa ze zahrádky může ohrozit na životě, 54letá Stanislava ze Zlína netušila ani v tom nejhorším snu. Když dostala podomácky vypěstovanou cuketu, rozhodla se, že si z ní udělá chutnou večeři. Cuketu zapekla společně s rajčaty a sýrem v troubě. Tento pokrm jedla sama a zpočátku necítila vůbec nic divného. Když toto jídlo snědla zhruba ze dvou třetin, měla již pocit, že je zvláště nahořklé. I tak jej celé dojedla.

Zhruba po třech hodinách po večeři ji začalo bolet břicho, k čemuž se přidaly také obrovské křeče a vodnatý průjem. Do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se tato 54letá žena dostala po dalších několika hodinách s obrovskými bolestmi břicha. 

„Její stav byl opravdu dramatický. Začali jsme podávat infuze, provedli CT břicha, kde byl popsán obraz těžkého otoku sliznice žaludku, tlustého střeva a výrazné změny na játrech. Výrazné poškození jater bylo patrné i z krevních testů. Pacientka pak byla ze zvracení a průjmů tak vyčerpaná a měla tak nízký krevní tlak, až na chvíli ztratila vědomí,“ uvedl vedoucí lékař JIP Ilja Ryšavý.

Zdroj: Shutterstock Otravu způsobil nebezpečný toxin kukurbitacin

Pacientka, která skončila na JIP, měla atypický nález na játrech. Lékaři následně odhalili příčinu jejího stavu, který byl způsoben intoxikací toxinem kukurbitacinem nacházejícím se v cuketě.

„Musím říci, že do té doby jsem nikdy o intoxikaci hořkou cuketou neslyšel a stav pacientky jsem s její konzumací nespojoval. Nicméně naše sestřičky o toxicitě hořkých cuket věděly, a právě je napadlo, jestli se nemohla tímto způsobem otrávit. Skutečně jsme pak našli v internetové databázi několik popisů velmi podobných případů otrav, které vznikly po požití tykvovité zeleniny s obsahem cucurbitacinu. Podezření nám potvrdili odborníci z toxikologického informačního střediska ve VFN Praha s tím, že se v Česku zatím nikdy nejednalo o takto závažnou otravu. V zahraničí však byly popsány i smrtelné případy,“ dodal lékař Ilja Ryšavý.

Pro 54letou Stanislavu ze Zlína neměla naštěstí konzumace jedovaté cukety fatální následky. Po 6 dnech hospitalizace byla propuštěna domů a cítí se lépe. Sama se navíc rozhodla, že svůj příběh zveřejní, aby si lidé dávali při konzumaci cuket pozor a vyhýbali zvláště hořkým cuketám. 

Zdroj: Shutterstock Otrava cuketou: Na co si dát pozor?

Vyhýbat byste se měli zejména hořkým cuketám, které obsahují vysoké množství toxinu kukurbitacinu. V tomto případě platí přímá úměra - čím více je cuketa hořká, tím obsahuje také více tohoto toxinu. Otrava cuketou se projevuje žaludeční nevolností, bolestmi a křečemi břicha, průjmem či zvracením, pouze výjimečně dochází k úmrtí.

Měli byste rovněž myslet na to, že toxin kukurbitacin z hořké cukety neodstraníte ani tepelnou úpravou. Pokud jste tuto zeleninu přesto snědli a cítíte příznaky otravy, ihned vyhledejte lékaře nebo se obraťte na nonstop poradnu Toxikologického informačního střediska.

Zdroj: Kntb.cz, Zlin.cz, Jenzeny.cz

Autor:
Publikováno: 16. 10. 2023 13:14 Nahlásit obsah