Ústní voda bez chemie: Pro dentální hygienu použijte hřebíček nebo kokosový olej

Ústní voda bez chemie: Pro dentální hygienu použijte hřebíček nebo kokosový olej Zdroj: Shutterstock.com

Ústní voda je důležitou součástí dentální hygieny. I kdy si pravidelně čistíte zuby kartáčkem, není od věci, když si na závěr vypláchnete ústa právě ústní vodou. Zbavíte se tím bakterií, které způsobují zánět dásní, ochráníte své zuby před kazem a budete mít svěží dech. Ústní vodu si nemusíte kupovat, ale můžete ji vyrobit z domácích zdrojů.

Nahradit klasickou ústní vodu přírodními složkami? Jde to

Hlavním úkolem ústní vody je zajistit celkové zdraví ústní dutiny. Když budete ústní vodu používat pravidelně, předejdete vzniku aftů, zánětu dásní, zvýšené tvorbě zubního plaku, a hlavně snížíte pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Pokud bude ústní voda obsahovat také fluorid, posílíte tím i zdraví svých zubů a dásní.

Máte v peněžence jenom pár drobných a kupované ústní vody vám přijdou moc drahé? Anebo jste zastánkyní produktů s čistě přírodním složením? V každém případě si zkuste vyrobit ústní vodu z domácích zdrojů, která bude blahodárně působit na zdraví vaší ústní dutiny podobně jako ta kupovaná.

Zdroj: Shutterstock.com

Sáhněte po kokosovém oleji: Má antibakteriální účinky, a navíc bělí zuby

Kokosový olej má spoustu způsobů využití. Pokud jej necháte trochu povolit, můžete jej použít také jako přírodní alternativu ústní vody. Stačí, když si do úst vložíte jednu čajovou lžičku kokosového oleje, který budete v puse převalovat po dobu 10 až 15 minut. Poté si ústa vypláchněte vodou. Kokosový olej tímto způsobem používejte před každým čištěním zubů.

Proč byste měli kokosový olej používat? Tento přírodní produkt má antibakteriální účinky, čímž zajišťuje zdraví vaší ústní dutiny. Když si svá ústa budete pravidelně proplachovat kokosovým olejem, vyléčíte si navíc krvácející dásně a také přirozeně vybělíte své zuby.

Pro zdraví vašich úst pravidelně používejte obyčejný solný roztok

Svá ústa si můžete vypláchnout i obyčejným solným roztokem. Nachystejte si menší skleničku s teplou vodou, do které přidejte jednu polovinu čajové lžičky kuchyňské soli. Solným roztokem si svá ústa vykloktejte a roztok následně vyplivněte do umyvadla. Tímto způsobem se o svá ústa starejte dvakrát až třikrát denně, a to vždy po jídle.

Solný roztok je takřka stejně účinný jako některé ústní vody, jež obsahují látky typu chlorhexidin. Když si budete horkou vodou se solí pravidelně vyplachovat pusu, snížíte počet bakterií v ústní dutině a omezíte tak tvorbu zubního plaku.

Zdroj: Shutterstock.com

Vyrobte si domácí ústní vodu z hřebíčku

Hřebíček je oblíbeným kořením, které mimořádně účinkuje i na zdraví ústní dutiny. Působí totiž antibakteriálně a antisepticky, pomáhá při paradontóze a zánětech dásní a také osvěžuje dech.

Pokud si z hřebíčku chcete vyrobit domácí ústní vodu, je to skvělý nápad. Stačí, když do menšího hrnce dáte 20 kusů celých hřebíčků, které zalijete 200 mililitry vařící vody. Na hrnec dejte pokličku a tuto směs nechte luhovat přes celou noc. Ráno ji sceďte. Hřebíčkovou ústní vodu používejte na vyplachování ústní dutiny dvakrát až třikrát denně. Pokud si ji sami vyrobíte, můžete ji v chladnu skladovat v uzavřené nádobě celý týden.

Využijte sílu přírodních esenciálních olejů

Ústní vodu si můžete vyrobit také z čisté (popř. destilované) vody a několika kapek přírodních esenciálních olejů. Pro dentální hygienu se hodí nejvíce máta, čajovník a skořice. Jak tedy na to?

Do 100 mililitrů vody přidejte 2-3 kapky esenciálního oleje z máty peprné (anebo 2-3 kapky esenciálního oleje ze skořice, anebo 1-2 kapky esenciálního oleje z čajovníku). Tímto roztokem si svá ústa vyplachujete dvakrát až třikrát denně, ideálně po jídle. Máta vám zajistí svěží dech a skořice sníží počet bakterií v ústní dutině. Čajovník má protizánětlivé účinky, díky čemuž vám pomůže hlavně při krvácení či zánětu dásní.

Autor:
Publikováno: 12. 3. 2019 15:00 Nahlásit obsah