Lesní pažitka vyráží ještě před medvědím česnekem. V lese na ni narazíte již v předjaří

Lesní pažitka vyráží ještě před medvědím česnekem. V lese na ni narazíte již v předjaří Zdroj: Shutterstock

Chcete si zpestřit jarní jídelníček? V tom případě můžete již nyní vyrazit do lesa a zapátrat po pažitce lesní. Tato divoce rostoucí varianta domácí pažitky se v českých lesích objevuje již koncem února. Na jejích zelených dutých listech si můžete pochutnávat přibližně až do dubna.

Lesní pažitku poznáte v přírodě celkem spolehlivě

Už jste někdy ochutnali lesní pažitku? Tato rostlina s botanickým názvem pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) rozhodně stojí za vyzkoušení. V lese, nejčastěji podél vodních toků, ji objevíte již v předjaří. Pravidelně si na ní můžete začerstva pochutnávat zhruba až do dubna, kdy začíná zasychat.

Pažitka pobřežní patří do rodu Allium, ke kterému se řadí také česnek kuchyňský, česnek medvědí, pór zahradní, cibule zimní nebo cibule kuchyňská. Lesní pažitku poznáte v přírodě celkem spolehlivě. Je totiž velmi podobná vzhledem, vůní i chutí své zahradní variantě.

Lesní pažitka se vyznačuje úzkými a dutými listy, které z lesní půdy vylézají v trsech z drobounkých cibulek. Vůči domácí pažitce je ale divoký šnytlík drobnější i tužší. A jakou má lesní pažitka chuť? Její listy jsou výrazně aromatické a jemně štiplavé.  

Zdroj: Shutterstock Zdravotní benefity lesní pažitky

Jak uvádí Wikipedie, lesní pažitka neboli pažitka pobřežní je výborným zdrojem vitamínu C, provitamínu A, vitamínů řady B, vitamínu E a vitamínu K. Vyšší hodnoty vitamínu C mají přitom její mladé listy hned na začátku sezony.

V lesní pažitce dále najdete minerální látky jako vápník, fosfor, draslík, hořčík, mangan, zinek či železo. Divoce rostoucí pažitka má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, posiluje fungování imunitního systému a podporuje trávení.

Zdroj: Shutterstock Použití lesní pažitky v kuchyni

Lesní pažitka raší brzy na jaře mezi prvními rostlinami. Pokud na ni v přírodě narazíte, nařežte si nožem její duté listy a využijte je ještě začerstva v kuchyni. Lesní šnytlík má přitom naprosto stejné použití jako jeho zahradní varianta.

Jemně nasekanou lesní pažitku tedy přidávejte do pomazánek, zeleninových salátů, bylinkových másel, do polévek či omáček. Zkuste s ní posypat také šťouchané brambory nebo si ji dát jen tak na chleba s tvarohovým sýrem. Lesní pažitku konzumujte začerstva. Pokud si ji chcete uchovat na později, nesušte ji, neboť tím ztratí obsah cenných látek. Raději ji zamrazte.

Zdroj: En.wikipedia.org,Cs.wikipedia.org, Vitalia.cz
Autor:
Publikováno: 2. 3. 2022 10:13 Nahlásit obsah