Jak vybrat vánoční stromeček, který vám doma rychle neopadá: Stromek kupujte venku a zaměřte se na stav jeho jehličí

Jak vybrat vánoční stromeček, který vám doma rychle neopadá: Stromek kupujte venku a zaměřte se na stav jeho jehličí Zdroj: Shutterstock.com

Dáváte přednost živému vánočnímu stromečku před umělým? Právě nastal vhodný čas, abyste se po něm poohlédli. Jenže, jakým způsobem vybrat vánoční stromek, aby na Vánoce udělal nejen parádu, ale aby vám doma také dlouho vydržel a neopadal vám? Na tyto otázky vám přinášíme hned několik odpovědí, kterými se můžete řídit.

Nákup vánočního stromku si dobře načasujte

Pro jaký živý stromek jste se na Vánoce rozhodli tentokrát? Bude to smrk ztepilý, smrk stříbrný, jedle kavkazská nebo borovice lesní? Ať už si vyberete kterýkoliv, podstatné je, abyste nákup vánočního stromku nenechávali na poslední chvíli. 

Jestli se totiž rozhodnete koupit vánoční stromeček den až dva před Štědrým dnem s cílem toho, aby byl co nejčerstvější, připravíte se o větší výběr. Všechny stromky v nabídce prodejce jsou totiž pravděpodobně řezány v lesní školce ve stejnou dobu.

Kupte si vánoční stromeček prodávaný venku

Aby vám vánoční stromeček, který si pořídíte, doma rychle neopadal, vyhněte se jeho nákupu v uzavřených obchodech. Stromek zde již nemusí být v dobrém stavu vlivem působení tepla. Zaměřte se raději na nákup stromku v otevřených prostorách zahradnictví či ve venkovním stánku.

Zdroj: Shutterstock.com Vánoční stromek vybírejte na pohled i na omak

Rozhodli jste se pro jedličku, smrk nebo borovici? Vyberte si stromek, který vypadá na pohled zdravě, krásně voní a má svěží barvu, souměrný tvar, bohatší větve a jehličí, které pevně drží na větvičkách. Jehličí by v žádném případě nemělo ze stromku opadávat nebo být suché. 

Tip: Zda je stromek v kondici, poznáte i podle triku s jehličím: Zkuste jej prohnout mezi prsty. Jestliže je ohebné, je vánoční stromek čerstvý. Jestliže se vám jehličí mezi prsty lehce zlomí nebo začne dokonce z větviček opadávat, nákup stromku si raději rozmyslete.

Zdroj: Shutterstock.com Koupený vánoční stromek si seřízněte až doma

Je velkou chybou, když si necháte na místě od prodejce vyfrézovat vánoční stromek, aby se vám následně lépe vešel do stojanu. Vánoční stromek bude kvůli tomu rychleji sesychat. Stromek si nechte naopak pouze zabalit a doma jej postavte do nejchladnějšího místa, kam nesvítí slunce. Třeba na severní balkon nebo zahradu. Jestliže stromek skladujete při teplotě vyšší než nula stupňů Celsia, seřízněte jeho kmen o dva centimetry a pak jej dejte do nádoby s vodou.

Vyberte stojan s nádržkou na vodu

Aby vám živý vánoční stromeček vydržel co nejdéle, před zdobením jej umístěte do speciálního stojanu s nádržkou na vodu. I nazdobený stromek byste měli pravidelně zalévat. Podstatné navíc je, abyste jej neumístili vedle topení ani vedle okna, kam svítí sluníčko.

Tip: Jestli chcete mít jistotu, že vám vánoční stromeček neopadá, pořiďte si stromek v květináči. Tipy, jak se o něj starat, vám přinášíme v tomto článku.

Autor:
Publikováno: 15. 12. 2020 13:03 Nahlásit obsah