Jak se starat o vánoční stromeček v květináči po svátcích: Přemístěte jej do chladna a na jaře přesaďte

Jak se starat o vánoční stromeček v květináči po svátcích: Přemístěte jej do chladna a na jaře přesaďte Zdroj: Shutterstock.com

Pořídili jste si na Vánoce stromeček v květináči a nyní přemýšlíte, co s ním? Abyste se mohli z jeho krásy těšit i v následujících letech, tento rostlý jehličnan si zaslouží náležitou péči. Začněte se o něj příkladně starat už několik dnů po svátcích.

Fenomén posledních let: Stromek v květináči voní a neopadává

Rostlý vánoční stromeček v květináči patří k fenoménům posledních let. Velké oblibě se těší zejména jedle bělokorá. Někteří lidé v květináči pěstují také borovici černou, smrk stříbrný nebo smrk ztepilý. Živý vánoční stromek v květináči krásně voní a navíc neopadává. Ovšem, abyste z něj měli radost i napřesrok, už několik dnů po svátcích se o něj musíte náležitě postarat.

Zdroj: Shutterstock.com O rostlý vánoční stromek dejte nejprve do chladna

Vánoční stromeček nejprve ostrojte a dejte jej do chladnější místnosti, jako je například garáž nebo sklep s teplotou kolem 5 až 10 stupni Celsia. Poté, co si zvykne na nižší teploty, obalte kolem dokola celý květináč novinami a stromek přemístěte ven. A to například pod pergolu nebo na balkon. Díky tomu postupu se rostlý vánoční stromek vyhne teplotnímu šoku, na který by mohl velmi špatně reagovat. Nezapomeňte ani na jeho pravidelnou zálivku. Stromeček v květináči zalévejte jednou týdně studenou vodou.

Pozorně sledujte venkovní teploty

Pro lednové a únorové noci jsou typické velmi nízké teploty. Mráz by však mohl vašemu stromečku v květináči velmi uškodit. Jestliže víte, že přijdou velké mrazy pohybující se od minus 5 stupňů Celsia výše, stromek opět raději přemístěte do garáže či další chladné místnosti svého domu.

Na jaře si promyslete, co se stromkem dál

S příchodem jarních měsíců byste měli vyřešit otázku, co se stromkem v květináči dál. Jestliže se z něj už nechcete těšit o dalších Vánocích, vysaďte si jej v polovině března na zahradě nebo mu najděte vhodné místo v lese.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud pro stromek plánujete využití i o následujících Vánocích, v březnu jej přesaďte do většího květináče. Na dno květináče dejte centimetrovou vrstvu štěrku, poté vrstvu rašeliny a stromek následně vysaďte do substrátu určeného pro okrasné dřeviny. Stromeček s celým květináčem můžete rovněž na přechodnou dobu zapustit do země.

Stromeček v květináči se naučte přesazovat do větší nádoby každé jaro. U větších a starších jehličnanů, které už rostou mnohem pomaluji, tak můžete činit pouze jednou za dva roky.

Stanoviště stromečku vybírejte s rozvahou

Až do prosince pěstujte rostlý stromeček v květináči pod širým nebem. Obzvlášť v létě si dejte velký pozor na to, aby neměl stanoviště na přímém sluníčku. Vyberte mu raději zastíněné místo, na které nedopadá přímé slunce. Stromeček jednou za 14 dnů přihnojujte speciálním hnojivem určeným pro jehličnany a jednou až dvakrát do týdne zalévejte.

Tip: Stromečku v květináči nezapomeňte každé jaro zastřihnout větvičky, aby se vám krásně vytvaroval.

Autor:
Publikováno: 6. 1. 2020 10:19 Nahlásit obsah