Podezřelá znaménka rozhodně nepodceňujte: Jak rozeznáte neškodné znaménko od rakovinového melanomu?

Podezřelá znaménka rozhodně nepodceňujte: Jak rozeznáte neškodné znaménko od rakovinového melanomu? Zdroj: Shutterstock.com

Nyní, když svá těla vystavujeme slunečním paprskům, je to víc než aktuální téma. Objevila jste na své kůži podezřele vypadající znaménko, které tam předtím nebylo? Rozhodně jej nepodceňujte. Až za 90 procent rakoviny kůže může právě ultrafialové záření ze sluníčka. Jak ale rozeznáte neškodné znaménko od toho, se kterým byste měla jít hned k lékaři?

Nadměrné opalování může za častější rakovinu kůže

Rakovina kůže je jednou z nejčastějších civilizačních nemocí a také jedna z častých forem rakoviny. Rakovina kůže přitom tvoří až 40 procent všech rakovinových onemocnění. Může za to skutečnost, že se víc, než je zdrávo, vystavujeme slunečním paprskům, chodíme do solária a velmi často zapomínáme použít opalovací krémy s ochranným UV faktorem.

Jestli máte na těle podezřele vypadající znaménko, máme pro vás tipy, díky kterým poznáte, že je neškodné, anebo jde o melanom. Když si budete tímto znaménkem nejistá, v každém případě navštivte kožního lékaře, který provede jeho diagnostiku.

Je znaménko symetrické, nebo má nepravidelný tvar?

Zdroj: Onlinedermclinic.com Klasické neškodné znaménko by mělo být zcela symetrické. Kdybyste jej tedy rozdělila na dvě poloviny, obě strany by se měly překrývat. Naopak melanom má nepravidelný tvar, proto byste tento typ znaménka měla probrat se svým lékařem.

Všimněte si ohraničení znaménka

Zdroj: Skincheck.org Klasická znaménka mají jasně ohraničené okraje a mají jednotný tvar. Naopak melanom se vyznačuje tím, že je vroubkovaný, nerovnoměrný a nemá vymezené okraje. Jeho okraje jsou rozmazané a jako by vpité do okolní kůže.

Zaměřte se také na zabarvení znaménka

Zdroj: Michiganfootcare.com Obyčejné znaménko má světle hnědou nebo středně hnědou barvu. Toto znaménko je vybarvené rovnoměrně. Rakovinový melanom však obsahuje spoustu barev a odstínů. Je pro něj typické, že je vybarven velmi nerovnoměrně.

Velikost znaménka: Další důležitá vlastnost

Zdroj: Webmd.com Jak velké bývá obyčejné mateřské znaménko, kterého se nemusíte bát? Mívá v průměru 6 milimetrů. Melanom však může být o dost větší. Často vypadá jako rozpitá skvrna, kterou by si měl důkladně prohlédnout lékař.

Změna tvaru, barvy a velikosti: Důvod k podezření

Všimla jste si, že podezřele vypadající znaménko v poslední době změnilo tvar, barvu a velikost? Právě takto se zpravidla chová rakovinový melanom. Na místě je opět návštěva kožního lékaře.

Pozorujte krvácení

Co byste ještě měla vědět? Ze zdravého znaménka by nikdy neměla vytékat žádná tekutina ani krev. Toto znaménko by vás nemělo nijak svědět. Navíc by se na něm neměly tvořit ani vřídky či ranky. Pokud vám znaménko začne krvácet bez toho, aniž byste si jej rozškrábala nebo odřela oblečením, jde o další příznak vzniku melanomu.

Autor:
Publikováno: 19. 6. 2019 09:53 Nahlásit obsah