Svatá Kateřina má svátek 25. listopadu. K tomuto dni se váže spousta lidových tradic i pranostik

Svatá Kateřina má svátek 25. listopadu. K tomuto dni se váže spousta lidových tradic i pranostik Zdroj: Shutterstock

Svátek svaté Kateřiny (25. listopad) byl pro naše předky velmi významným dnem. Právě na svatou Kateřinu se konaly poslední taneční zábavy před nadcházejícím adventním obdobím. K 25. listopadu se váže spousta starých zvyků a tradic, ale i pranostik. Pojďte si je s námi připomenout.

Na kateřinské zábavě platilo ženské právo

K 25. listopadu se v lidovém prostředí váže zejména tradice kateřinských zábav. Právě na svatou Kateřinu se v minulosti vyplácela děvečkám mzda a tyto ženy a dívky mohly následně přejít k jinému zaměstnavateli. Právě proto tento den oslavovaly kateřinskou zábavou, kterou samy organizovaly. 

Na tradiční kateřinské zábavě si ženy vyměnily roli s muži a měly tzv. ženské právo. Platily si hudbu, zajistily občerstvení, nechaly si nalévat pivo a také si samy vybíraly tanečníky. Čas pánské volenky nastal až po půlnoci. 

Po svátku svaté Kateřiny nastoupil adventní čas, během kterého byly zábavy a tancování zakázané. Právě proto byla kateřinská zábava pro naše předky poslední příležitostí k pořádnému veselení. 

Zdroj: Shutterstock Co se na svatou Kateřinu nesmělo? Vše, co souvisí s kolem

Pokud jste chtěli v minulosti na svatou Kateřinu mlít, příst na kolovratu, jet povozem nebo převézt věci na trakaři, měli jste smůlu. Lidový zvyk, vztahující se k 25. listopadu, totiž přísně zakazoval používat vše, co má kolo. Z jakého důvodu?

Svatá Kateřina Alexandrijská, která má v církevním i v českém civilním kalendáři svátek 25. listopadu, byla roku 307 našeho letopočtu mučena čtyřkolovým zařízením, které mělo po svém obvodu umístěné hroty, které ji měly zaživa roztrhat. Před samotným mučením se však provazy zázrakem přetrhly a stroj se rozpadl. Rozzuřený císař Římské říše Maxentius nechal proto Kateřinu setnout mečem.

Vzhledem ke kolu, na kterém byla mučena, se svatá Kateřina stala patronkou mlynářů. Jelikož podle legendy obrátila na padesátku pohanských filozofů na křesťanství, stala se rovněž patronkou učenců, studentů, univerzit a knihoven.

Zdroj: Shutterstock Svatá Kateřina a lidové pranostiky

Ke svátku svaté Kateřiny, 25. listopadu, se vztahuje spousta lidových pranostik. Tyto pranostiky se týkají převážně počasí. Nejdeme však mezi nimi také zmínku o konci zábav nebo o nakládání zelí.

✔ Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.

✔ Svatá Kateřina přichází bíle oděna.

✔ Kateřina na ledě, Vánoce na blátě.

✔ Hrozí-li Kateřina sněhem, přinese jej Ondřej.

✔ Smeká-li se husa na svatou Kateřinu po ledě, chodí o Vánocích po blátě.

✔ Přišla svatá Kateřina, nevzdaluj se od komína.

✔ Zelí naložené na svatou Kateřinu platí za nejlepší.

✔ Svatá Kateřina zavřela muzikanty do chléva a pověsila housle do komína.

Zdroj: Cesketradice.cz, Novinky.cz, Chytrazena.cz, Cs.wikipedia.org
Autor:
Publikováno: 25. 11. 2021 10:16 Nahlásit obsah