Kategorie Lidové tradice

Článek
Svátek všech svatých 1. listopadu: Lidové tradice a pranostiky
Svátek všech svatých 1. listopadu: Lidové tradice a pranostiky Na 1. listopad připadá Svátek Všech svatých neboli Slavnostnost Všech svatých. Tento den je významný pro všechny křesťany, kteří oslavují všechny svaté. A to nejen ty, kteří byli oficiálně kanonizováni. Ke Svátku Všech svatých se vztahuje také několik lidových tradic a pranostik. O které se jedná?
Článek
Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno
Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno Každým rokem slaví 24. dubna svátek Jiří. Nejen, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, k tomuto významnému dni se váže celá řada lidových tradic a pověr. Některé z nich možná znáte, jiné ale upadly v zapomnění, a tak si je stojí za to znovu připomenout.
Článek
Modré pondělí je druhým dnem pašijového týdne. Váže se k němu hned několik tradic
Modré pondělí je druhým dnem pašijového týdne. Váže se k němu hned několik tradic Svatý týden před Velikonoci začíná Květnou nedělí. Druhým dnem tohoto pašijového týdne je Modré pondělí, ke kterému se váže hned několik tradic. Víte, co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout?
Článek
Co nedělat na svatou Lucii 13. prosince: Vyhněte se úklidu, umývání oken i praní prádla
Co nedělat na svatou Lucii 13. prosince: Vyhněte se úklidu, umývání oken i praní prádla Svatá Lucie má svátek 13. prosince. K tomuto dni se váže nejen lidové rčení “Lucie noci upije, ale dne nepřidá”. S 13. prosincem je spojeno také řada tradic a pověr, z nichž některé jsou dávno zapomenuté. Rozhodně byste měli vědět, co na svatou Lucii nedělat a čemu se vyhnout. O jaké činnosti jde konkrétně?
Článek
Dušičky: Zapomenuté tradice, zvyky a pověry našich předků, které stojí za připomenutí
Dušičky: Zapomenuté tradice, zvyky a pověry našich předků, které stojí za připomenutí Každým rokem si v tuzemsku 2. listopadu připomínáme Dušičky neboli svátek všech zemřelých. Tradičně navštěvujeme hřbitovy, pokládáme zde květiny, zapalujeme svíčky a vzpomínáme na naše blízké, kteří již nejsou mezi námi. Věděli jste ale, že na Dušičky naši předkové dodržovali i další lidové tradice, které rozhodně stojí za připomenutí?
Článek
Lidové tradice, zvyky a pranostiky na říjen: Jak tento měsíc prožívali naši předkové?
Lidové tradice, zvyky a pranostiky na říjen: Jak tento měsíc prožívali naši předkové? Naši předkové dodržovali tradice a zvyky v průběhu celého roku a ani měsíc říjen nebyl výjimkou. Čím byl pro ně tento měsíc výjimečný a jakým způsobem jej prožívali? Říjen pro ně znamenal předěl mezi venkovními pracemi a dobou klidu, kdy se začali uchylovat do svých příbytků a čekat na jaro.
Článek
Velký pátek: Pověry a tradice spojené s tímto dnem
Velký pátek: Pověry a tradice spojené s tímto dnem K Velkému pátku se váže spousta lidových pověr a tradic, které vycházejí z toho, že se jedná o den ukřižování Ježíše Krista a o den symbolického držení smutku. Co se tedy nesmí na Velký pátek dělat, a co je naopak povoleno?
Článek
Svátek svatého Ondřeje slavíme 30. listopadu. Zvyky a tradice přejí v tento den nevěstám
Svátek svatého Ondřeje slavíme 30. listopadu. Zvyky a tradice přejí v tento den nevěstám Svatý Ondřej, jehož svátek připadá na 30. listopadu, je v lidové tradici označován za patrona nevěst. Vedle Štědrého dne totiž svátek svatého Ondřeje sloužil k lidovému věštění budoucnosti. Zvlášť svobodné dívky se v tento den pokoušely zjistit, kdy a za koho se provdají.
Článek
Svatá Kateřina má svátek 25. listopadu. K tomuto dni se váže spousta lidových tradic i pranostik
Svatá Kateřina má svátek 25. listopadu. K tomuto dni se váže spousta lidových tradic i pranostik Svátek svaté Kateřiny (25. listopad) byl pro naše předky velmi významným dnem. Právě na svatou Kateřinu se konaly poslední taneční zábavy před nadcházejícím adventním obdobím. K 25. listopadu se váže spousta starých zvyků a tradic, ale i pranostik. Pojďte si je s námi připomenout.