Co nedělat na svatou Lucii 13. prosince: Vyhněte se úklidu, umývání oken i praní prádla

Co nedělat na svatou Lucii 13. prosince: Vyhněte se úklidu, umývání oken i praní prádla Zdroj: Shutterstock

Svatá Lucie má svátek 13. prosince. K tomuto dni se váže nejen lidové rčení “Lucie noci upije, ale dne nepřidá”. S 13. prosincem je spojeno také řada tradic a pověr, z nichž některé jsou dávno zapomenuté. Rozhodně byste měli vědět, co na svatou Lucii nedělat a čemu se vyhnout. O jaké činnosti jde konkrétně?

Vyhněte se domácímu úklidu

Na svátek svaté Lucie se vyhněte veškerým domácím pracím. Hospodyňky měly dříve v tento den zákaz tkaní, předení, draní peří nebo šití. Z jakého důvodu? Svátek svaté Lucie v dobách dávno minulých patřil zejména dívkám a ženám. A to proto, aby si během předvánočních příprav trochu odpočinuly a nabraly nové síly.

Co tedy nedělat na svatou Lucii? S ohledem na lidovou pověru byste neměli 13. prosince vytírat podlahy, utírat prach, prát prádlo, žehlit ani umývat okna. Dejte si zkrátka na svatou Lucii s předvánočním úklidem pauzu, věnovat se mu můžete opět následující den.

Zdroj: Shutterstock Pokud jste žena, nevstupujte jako první do domu

Naši předkové se v minulosti rovněž drželi pravidla, že na svátek svaté Lucie 13. prosince nesmí žena jako první nikdy vstoupit do stavení. Tato pověra údajně ochrání domácnost před magickými silami.

Kromě zákazů naši předkové 13. prosince dodržovali tyto pověry

Dle lidové víry byla svatá Lucie ochranitelkou před čarodějnicemi. Naši předkové proto v tento den snědli kousek česneku, aby jim čarodějnice neublížila. Pověrčivé hospodyně rovněž od 13. prosince až do Božího hodu vánočního podávaly svému dobytku kousek zaříkaného těsta s kořením, aby jej ochránily před uřknutím čarodějnic. 

Zdroj: Shutterstock Hospodáři zase od svátku svaté Lucie až do Božího hodu odkládali stranou jedno poleno dřeva, a právě tímto topivem si celý Boží hod zatápěli. V rámci této lidové pověry totiž věřili, že toto konání je v následujícím roce ochrání před zlými úmysly čarodějnic.

Zdroj: Wikipedia.org, Novinky.cz
Autor:
Publikováno: 13. 12. 2022 10:53 Nahlásit obsah