Kategorie Lidové pověry

Článek
Silvestrovské zvyky a tradice: Poslední den v roce pořádně ukliďte, splaťte dluhy a o půlnoci si dejte ovar s křenem
Silvestrovské zvyky a tradice: Poslední den v roce pořádně ukliďte, splaťte dluhy a o půlnoci si dejte ovar s křenem Naši předkové dodržovali poslední den v roce spoustu zvyků a tradic, které v současné době upadly v zapomnění. 31. prosince se tedy nečeká pouze na příchod nového roku. Které silvestrovské zvyky a tradice se vyplatí dodržovat, abychom si zajistili štěstí, zdraví a lásku?
Článek
Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno
Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno Každým rokem slaví 24. dubna svátek Jiří. Nejen, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, k tomuto významnému dni se váže celá řada lidových tradic a pověr. Některé z nich možná znáte, jiné ale upadly v zapomnění, a tak si je stojí za to znovu připomenout.
Článek
Co nedělat na svatou Lucii 13. prosince: Vyhněte se úklidu, umývání oken i praní prádla
Co nedělat na svatou Lucii 13. prosince: Vyhněte se úklidu, umývání oken i praní prádla Svatá Lucie má svátek 13. prosince. K tomuto dni se váže nejen lidové rčení “Lucie noci upije, ale dne nepřidá”. S 13. prosincem je spojeno také řada tradic a pověr, z nichž některé jsou dávno zapomenuté. Rozhodně byste měli vědět, co na svatou Lucii nedělat a čemu se vyhnout. O jaké činnosti jde konkrétně?
Článek
Velký pátek: Pověry a tradice spojené s tímto dnem
Velký pátek: Pověry a tradice spojené s tímto dnem K Velkému pátku se váže spousta lidových pověr a tradic, které vycházejí z toho, že se jedná o den ukřižování Ježíše Krista a o den symbolického držení smutku. Co se tedy nesmí na Velký pátek dělat, a co je naopak povoleno?
Článek
Co dělat a nedělat na Popeleční středu: Neperte prádlo a dejte si kořalku
Co dělat a nedělat na Popeleční středu: Neperte prádlo a dejte si kořalku Popeleční středou, která v roce 2022 spadá na 2. března, končí masopust a nastává 40denní postní doba, po které přijdou Velikonoce. V tento významný den naši předkové dodržovali spoustu tradic a zvyků. Víte tedy, co dělat a nedělat na Popeleční středu?