Silvestrovské zvyky a tradice: Poslední den v roce pořádně ukliďte, splaťte dluhy a o půlnoci si dejte ovar s křenem

Silvestrovské zvyky a tradice: Poslední den v roce pořádně ukliďte, splaťte dluhy a o půlnoci si dejte ovar s křenem Zdroj: Shutterstock.com

Naši předkové dodržovali poslední den v roce spoustu zvyků a tradic, které v současné době upadly v zapomnění. 31. prosince se tedy nečeká pouze na příchod nového roku. Které silvestrovské zvyky a tradice se vyplatí dodržovat, abychom si zajistili štěstí, zdraví a lásku?

Poslední den v roce se pusťte do úklidu, osobní očisty i vyrovnání dluhů

Naši předkové se 31. prosince věnovali velkému úklidu. A to proto, že do nového roku chtěli vstoupit s čistým štítem. Na silvestra tedy vyneste všechny odpadkové koše, vysajte, vytřete, převlečte povlečení a rovněž vyžehlete a skliďte všechno prádlo, které vám nikdy nesmí doma na Nový rok (tedy 1. ledna) viset. Znamenalo by to nemoc v rodině či neštěstí. Vše, co máte doma nepotřebné, darujte nebo vyhoďte.

Poslední den v roce je důležitá také očista těla. Podle našich předků byste totiž měli nový rok přivítat jak duševní, tak fyzickou čistotou. Co je rovněž důležité, na konci roku se snažte vyrovnat všechny svoje dluhy, abyste nový rok zahájili bez finančních závazků.

Zdroj: Shutterstock.com Uklizenou domácnost v minulosti kontrolovaly ometačky

O silvestrovských nocích zvlášť po vesnických staveních chodily tzv. ometačky. Šlo o černě oblečené, staré a chudé ženy, které měly hlavu ovázanou bílým šátkem. Tyto ženy vcházely po zaklepání do stavení, kde symbolicky ometaly plotnu, aby kamna dobře hořela, a přály hospodáři a jeho rodině do nového roku vše dobré.

Naši předkové poslední den v roce zavítali do kostela

Původně se silvestrem nesouvisely žádné velké oslavy, velkolepé silvestrovské veselí je spojeno až s 20. stoletím. Naši předkové chodili naopak poslední den v roce do kostela, kde poděkovali za všechno dobré, co je potkalo ve starém roce. Doma se modlili za dobrý průběh nového roku. Příchod nového roku přitom neočekávali pouze modlitbou, ale také střídmým veselím. 

Zdroj: Shutterstock.com Na silvestrovské tabuli nesměl chybět ovar s jablky a křenem

Příchod nového roku byl pro naše předky slavnostní záležitostí. Proto ani poslední den v roce nesměla chybět slavnostně prostřená tabule, která se v mnohém podobala té štědrovečerní. Který pokrm nesměl na silvestrovské tabuli rozhodně chybět? Přesně o půlnoci se pro štěstí jedl ovar s jablky a křenem, tento silvestrovský zvyk konkrétně pochází z 19. století.

Zdroj: Shutterstock.com Další pověry spojené se silvestrovskou nocí

Co dále musela udělat hospodyně těsně před půlnocí? Sebrat ze všech šňůr prádlo, aby rodinu nepostihlo neštěstí. Podle našich předků měla navíc silvestrovská noc doslova magickou moc - co se člověku zdálo, to se mělo splnit.

Lidové pranostiky spojené s posledním dnem v roce

  • Jasná a tichá silvestrovská noc, oznámí nám dobrý rok.
  • Je-li o silvestru v noci vítr a jasno, bude dobrého vína pořídku.
  • Na silvestra-li větry a ráno slunce svítí, nelze nám dobrého vína se nadíti.
  • Když na silvestra sněží, Nový rok není daleko.
  • Na silvestra-li jižní vítr duje, příznivý rok to ohlašuje; západní vítr ryb dává nejvíce, severní zimu a Vánoce, východní vítr slibuje hojnost plodů, severovýchodní značí nepohodu.
Autor:
Publikováno: 28. 12. 2023 16:55 Nahlásit obsah