Riziko letních dnů – potničky. Jak na ně?

Riziko letních dnů – potničky. Jak na ně? Zdroj: Shutterstock

Letošní tropické léto je v plném proudu a po ochlazení zatím není ani památky. Potničky, které mívají hlavně děti, se ale stále častěji vyskytují i u dospělých. Malé červené pupínky plné tekutiny, které jsou velmi nepříjemné a svědí, vás můžou pěkně potrápit. Hlavně v létě.

Potničky jsou malé červené pupínky vyskytující se na kůži a podle názvu je zřejmé, že za jejich vznikem stojí přehřátí a následné ochlazení v podobě potu. To způsobují retence vývodu potní žlázy, k níž mají největší náchylnost malé děti, protože jejich termoregulace a funkce potních žláz není ještě tak dokonalá.

Tyto červené svědivé pupínky plné tekutiny se mohou slít do velkých bolestivých ploch, které snadno praskají a po vysušení se odlupují. Vyskytují se hlavně v záhybech tělíčka jako třeba v podpaždí, tříslech, zátylku, na zadečku a také ve vlasech.

Kdy vznikají   

  • Během horké letní noci, kdy vaše miminko má na sobě teplé pyžamko. Při cestování v nevětraném a rozpáleném autě.
  • Pokaždé, kdy dostatečně neodhadnete oblečení vašeho dítěte.
  • Pokud zanedbáte hygienu a dostatečně zpocená místa neumyjete. Jestliže po koupání dítě řádně neosušíte a rovnou na vlhkou pokožku dáte plenu nebo teplé pyžamo.

Jak na potničky  

Pokud je potniček málo a dítě si je neškrábe, stačí dodržovat hygienu a pokožka si poradí sama. Ovšem v případě, že potničky do druhého dne nezmizely, naopak se rozšířily, bude lepší navštívit vašeho pediatra, aby se náhodou nejednalo o závažnější onemocnění jako třeba o spálu či alergii. Jestli víte s jistotou, že jde o potničky, můžete se poradit v lékárně o kapkách, které uleví od svědění, anebo můžete připravit koupel, která vašemu dítku také pomůže. Stačí do vaničky přidat dvě lžíce jedlé sody, nebo postižené místo omýt nálevem z řapíku, či odvarem z dubové kůry. Takto ošetřená místa necháte zaschnout a poté natřete zinkovou mastí. Dříve se doporučoval heřmánek, ale mnohé děti na něj mají alergii.

Zdroj: Shutterstock

Rady pro dospělé

Potničky se nevyhýbají ani nám dospělým. Máme pro vás několik rad, jak na tuto nepříjemnost vyzrát:

  • Je to podobné jako u dětí - jen s tím rozdílem, že do vany, kam jste přidali jedlou sodu, můžete přimíchat 4 kapky kvalitní levandulové silice.
  • Podle přední britské aromaterapeutky Valerie Ann Worwood si můžete také připravit směs, kterou si budete postižená místa postřikovat. Budete potřebovat ¼ litru převařené vody, do které přidáte 1 lžíci lihu, 6 kapek levandulové silice, 6 kapek silice heřmánkové a to vše důkladně protřepete a dáte do rozprašovače. Takto vyrobená směs pěkně voní a hlavně ulevuje a léčí.
Autor:
Publikováno: 23. 7. 2021 11:02 Nahlásit obsah