Je vám úzko při pohledu na tento obrázek? Pokud ano, máte vzácnou fobií

Je vám úzko při pohledu na tento obrázek? Pokud ano, máte  vzácnou fobií Zdroj: Shutterstock.com

Lidé často trpí různými druhy fobií. Jedná se o iracionální a často trvalý strach z konkrétních situací, věcí, zvířat nebo objektů. Nikdo nedokáže přesně určit, proč tomu tak je. 

Každý z nás se něčeho bojí, avšak u některých lidí se tento strach může proměnit až ve fobií a zde jsou ty nejčastější z nich:

  • Arachnofobie - strach z pavouků
  • Klaustrofobie - strach ze stísněných, nebo uzavřených prostor
  • Aichmofobie - strach z jehel a injekčních stříkaček
  • Akrofobie - strach z výšek
  • Keraunofobie - strach z bouřek, blesků a hromů
  • Arachnofobie – je tou nejrozšířenější a nejvíce známou. Tento často až panický strach z pavouků a to všech velikostí, zbarvení a typu se nevyhne jak ženám, tak mužům. Lékaři se nemohou shodnout, proč zrovna pavouci vyvolávají u většiny lidí takový strach.

Novinkou mezi fobiemi je však nyní trypofobie. Význam je odvozen z řečtiny (trýpa-díra, phóbos-strach). Lékaři tuto fobii zatím příliš neuznávají ale trpí jí lidé po celém světě.

A co že to vlastně je? Jedná se o strach z nepravidelných tvarů a shluků děr. Stránky internetu jsou plné obrázků, které některé lidi, trpící touto fobií, doslova dohání k šílenství. Jiní s tím na druhou stranu žádný problém nemají, naopak se jim velmi líbí. Třeba fotografie rostlin, které mají na listech dírky od parazitů, puchýřky způsobené škůdci nebo jen docela obyčejné semínka na plodech jahod mají u lidí trpících touto fobií za následek pocit úzkosti, strachu, studený pot, problém s dechem i panický záchvat.

Zdroj: buzzfeed.com

Přirozená reakce trypofobie 

Tato fobie má různé formy reakce, třeba odvrácení pohledu, svědění, pocit horka, fyzické napětí a v nejhorším případě panický záchvat. Obrázky, které jsou s trypofobií nejčastěji spojovány působí na většinu lidí odpudivě. Je to vlastnost, kdy populace povědomě vnímá nebezpečí a nutí se mu vyhnout. Vědci to přirovnávají k fotografiím hadů a pavouků, ty mají podobný efekt.

Pokud máte pocit, že také trpíte trypofobií, může to být povědomý strach ne z děr, ale spíše z nebezpečí, které mohou ve vašich představách vyvolávat. V díře v ovoci se může skrývat červ, v puchýřcích a vyrážkách číhá nějaký parazit - takto si to může lidský mozek spojovat. Zjednodušeně je trypofobie strach z nebezpečí, které mají lidé přirozeně vrozený. 

Nejčastější příčiny trypofobie

  • Nemoc - oněmocnění, jako jsou třeba vyrážky, puchýře, opary a nádory vzbuzují u většiny lidí strach z onemocnění a jsou tak hrozbou pro jejich zdraví.

  • Silný emocionální podnět z minulosti - stejně jako u ostatních fobií může i tato souviset s tím, co daný člověk prožil v minulosti. Třeba uvíznutí ve výtahu, poštípání hmyzem a následná reakce těla, pokousání psem, poškrábání kočkou apod. Toto vše si náš mozek pamatuje a povědomě se brání formou fobie.

Jak trypofobii léčit

Zatím tato fobie není v lékařských kruzích jednoznačně uznávána, proto i léčba by měla probíhat identicky se standartně aplikovanými postupy. Při terapii se často využívá i virtuální realitu.

Autor:
Publikováno: 23. 1. 2020 12:54 Nahlásit obsah