Proč se kroutí listy rajčat? Hned z několika důvodů

Proč se kroutí listy rajčat? Hned z několika důvodů Zdroj: Shutterstock

Pěstitelé rajčat každoročně řeší několik problémů. Jedním z nich je i kroucení listů rajčat, které jim dokáže udělat pořádné vrásky na čele. Kroutí se listy rajčat i vám? Důvodů tohoto problému může být hned několik, jeden po druhém vám je představíme.

Za kroucení listů rajčat mohou nejčastěji škůdci

Pokud jste si všimli kroucení nebo deformace listů rajčat, v prvé řadě si rostlinu pečlivě prohlédněte z blízka. Nejčastějším důvodem, proč se listy u rajčat kroutí, jsou totiž škůdci, a to konkrétně mšice a svilušky.

Jestliže tedy máte rostliny rajčat napadené mšicemi či sviluškami, zbavte se jich co nejrychleji nejlépe s pomocí fungicidního přípravku na přírodní bázi. Postřik proti mšicím na rajčatech si můžete vyrobit i sami.

Zdroj: Shutterstock Co na mšice na rajčatech? Tipy na domácí postřiky

Chcete si vyrobit postřik proti mšicím, které na rajčatech mimo jiné způsobují kroucení listů, sami? Máte hned několik možností. Vsaďte v prvé řadě na výluh z kopřiv. Jak si jej připravíte? 200 gramů čerstvých kopřiv zalijte 2 litry studené vody a nechte 1 celý den louhovat. Tento výluh následně sceďte, přelijte do rozprašovače a stříkejte s ním rajčata napadená mšicemi.

Proti mšicím na rajčatech skvěle funguje také výluh z tabáku. Připravíte si jej tak, že 75 gramů tabáku povaříte v 1,5 litru vody. Scezený a vychladlý tabákový výluh smíchejte v poměru 1:1 s vodou, přelijte do rozprašovače a poté jej již můžete použít.

Proč se dále kroutí listy rajčat? Na vině je špatně provedená zálivka

Kroucení listů rajčat nemusí způsobovat pouze škůdci. Dalším důvodem může být špatná zálivka, a to buď nadbytečná, nebo nedostatečná. Ke kroucení listů rajčat tedy dochází, pokud je rostlina v přemokřené, či přesušené půdě. Při zalévání rajčat se proto snažte jít zlatou střední cestou.

Zdroj: Shutterstock Ke kroucení listů rajčat dochází i kvůli nedostatku živin

Pokud si kladete otázku, proč se kroutí listy rajčat, na vině může být i nedostatek některých živin nezbytných pro správný vývoj rostliny. Za kroucením listů rajčat bývá zpravidla také nedostatek dusíku a draslíku. Rajčata tedy pravidelně hnojte speciálními tekutými hnojivy na plodovou zeleninu, která tyto důležité živiny obsahují.

Další důvody, proč se kroutí listy rajčat

  • Rostlina je vystavena prudkému slunci a velmi vysokým teplotám.
  • Výrazné teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.
  • Odrůdová náchylnost.
  • Napadení rostliny parazitem stolburem.

Zdroj: Okolobytu.cz, Prima-receptar.cz

Autor:
Publikováno: 7. 7. 2022 08:35 Nahlásit obsah