Jak zbavit třešně červů? Postačí trik ověřený generacemi

Jak zbavit třešně červů? Postačí trik ověřený generacemi Zdroj: Shutterstock

Červivost třešní řešíme běžně tehdy, když si chceme upéct třešňový koláč nebo zavařit třešně na kompot. Jak tedy odčervit třešně, pokud je chceme následně zpracovat ve velkém? Do boje proti červům v třešních můžete vyrazit pomocí jednoduchého triku, který je ověřený již generacemi.

Proč jsou třešně červivé?

Červivost třešní způsobuje drobná moucha vrtule třešňová (Thagoletis cerasi). Samička tohoto dvoukřídlého hmyzu klade od poloviny května do poloviny června vajíčka nejen do plodů třešní, ale také višní nebo švestek. Jedna samička vrtule třešňové přitom za celý život naklade přibližně padesátku vajíček.

Z vajíčka se po šesti až dvanácti dnech líhne larva, čímž tedy dochází k červivosti třešní. Larva vrtule třešňové se totiž živí dužinou, třešeň následně změkne a odpadne. Jakmile larva dospěje, opustí plod a zavrtá se do země, kde se zakuklí. Na jaře se z kukly vyvine dospělá vrtule třešňová a celý cyklus se opakuje znovu.

Zdroj: Shutterstock

Trik, jak odčervit třešně: Pomůže octová voda

Pokud chcete odstranit ze zralých třešní červy, pomůže vám obyčejná octová voda. Do jednoho litru vody přidejte jednu lžíci klasického octa. Do octového roztoku následně namočte zhruba na dvě hodiny odstopkované třešně. 

Během této doby červíci z třešní opravdu vyplavou a spadnou ke dnu. Je to tím, že ocet červům velmi vadí. V posledním kroku vodu s červy vylijte a třešně dostatečně propláchněte pod studenou tekoucí vodou. Po vůni a chuti octa tak nebude ani památky.

Co když sním červa v třešni? 

Přemýšlíte, co se stane, když sníte červa v třešni? Nemusíte se bát, nestane se vůbec nic. Jen spolu se sladkou třešní přijmete také menší dávku proteinu. Lidé se běžně shodují na tom, že když červa v třešni nevidí, klidně jej sní. V opačném případě je ale pohled na červíka v dužině velmi znepokojuje. A jak je to ve vašem případě?

Zdroj: Recepty.blesk.cz, Ceskestavby.cz, Wikipedia.org
Autor:
Publikováno: 29. 6. 2023 10:25 Nahlásit obsah