Cibule pročistí vzduch od virů a bakterií: Rozkrojte ji nebo propíchejte vidličkou

Cibule pročistí vzduch od virů a bakterií: Rozkrojte ji nebo propíchejte vidličkou Zdroj: Shutterstock.com

Cibule není pouze na vaření. Díky této štiplavé zelenině můžete u vás doma pročistit vzduch od choroboplodných virů a bakterií. Udržet zdravé klima v interiéru je v období chřipek a nachlazení doslova k nezaplacení. Jak tedy na to?

Jak použit cibuli k pročištění vzduchu? Máte hned několik možností

Cibule je skvělou čističkou vzduchu. Stačí, když rozkrojíte jednu velkou cibuli, dáte ji na talířek a následně položíte do středu místnosti. Cibuli můžete také rozkrájet na čtvrtiny a každou z nich položit do rohu místnosti.

Cibuli rovněž zkuste nakrájet na kolečka nebo menší kousky a položte ji na talířek s kusem látky. Pokud nechcete, aby byla u vás doma vůně cibule tak intenzivní, neloupejte ji, ani ji nekrájejte, ale pouze ji na několika místech propíchněte vidličkou.

Tip: Tímto způsobem čistěte vzduch v jednotlivých místnostech svého domu či bytu zejména v průběhu noci. Každý den použijte novou cibuli.

Zdroj: Shutterstock.com Proč je cibule výbornou čističkou vzduchu? Zejména díky allicinu

Pro cibuli je typické výrazné štiplavé aroma, které je způsobeno velmi silným éterickým olejem. Tento olej je směsí desítek přírodních látek, z nichž nejvýrazněji převládají látky allin a allicin, které vynikají antibakteriálními a antivirovými účinky. Výpary z cibule tedy v místnosti pomáhají ničit bakterie a viry.

Éterický olej z cibule, jenž kromě allinu a allicinu obsahuje také sirné sloučeniny sulfoxidy a thiosulfináty, vám díky svým antibiotickým a protizánětlivým účinkům pomůže i při nemocech dýchacích cest. Jeho inhalace vám tak uleví při rýmě, kašli, nachlazení, ale i chřipce. Vůně cibule vám rovněž pomůže rozpustit hleny. Jedno staré rčení praví, že jedna cibule denně vás ochrání před všemi doktory. Tak proč to nezkusit?

Zdroj: Shutterstock.com Další způsoby, pomocí kterých udržíte zdravé klima ve svém domě či bytě

Doma trávíme v průměru deset až dvanáct hodin denně. Jedná se tedy o místo, které nás dokáže po zdravotní stránce velmi ovlivnit. Co tedy dále dělat pro to, aby byl náš domov zdravější?

  • Pravidelně větrejte. Ideálně dvakrát denně udělejte pořádný průvan.
  • Pořiďte si pokojové rostliny, které čistí vzduch. Jde například o lopatkovec, fíkus, kapradinu ledviník či aloe veru.
  • Provoňte svůj domov přírodními esenciálními oleji. Sáhněte po eukalyptu, tee tree či levanduli, které mají dezinfekční účinky a ničí většinu virů a bakterií.
  • Pravidelně uklízejte, zbavíte se přebytečného prachu a nečistot. Používejte pouze šetrné či ekologické čisticí prostředky. Vhodný je i obyčejný ocet, soda či kyselina citronová.
Autor:
Publikováno: 14. 1. 2020 12:00 Nahlásit obsah