Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno

Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno Zdroj: Shutterstock

Každým rokem slaví 24. dubna svátek Jiří. Nejen, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, k tomuto významnému dni se váže celá řada lidových tradic a pověr. Některé z nich možná znáte, jiné ale upadly v zapomnění, a tak si je stojí za to znovu připomenout.

Na svatého Jiří se vyhněte práci na zahradě

Lidové pověry říkají, že na svatého Jiří se probouzí země a rozhoduje se o tom, do jaké míry bude úrodná. 24. dubna, kdy má svátek Jiří, se proto vyhněte jakékoliv práci na zahradě. Zajistit byste si tak měli mnohem větší úrodu.

Pusťte se do hledání čtyřlístku

Čtyřlístek je symbolem štěstí. Podle lidové pověry je vliv čtyřlístku, nalezeného v trávě na svátek svatého Jiří, ještě silnější. Čtyřlístek nalezený 24. dubna má magickou moc - naši předkové věřili tomu, že dokáže splnit i ta nejtajnější přání.

Jste single? V tom případě vyzkoušejte lidovou tradici se čtyřlístkem, která se váže k 24. dubna. Tato tradice říká, že když si dá svobodná dívka pod polštář čtyřlístek, který našla na svátek svatého Jiří, ve snu se jí zjeví její budoucí manžel.

Zdroj: Pixabay Nepijte vodu ze studní a pramenů

Naši předkové na svátek svatého Jiří nepili vodu ze studní a pramenů. Domnívali se, že tato voda je otrávená hadím jedem. 24. dubna tak raději nepili podzemní vodu a raději si dali třeba takové pivo.

Dopřejte si jarní očistnou koupel

Chcete být v celém příštím roce silní a zdraví? Dopřejte si na svátek svatého Jiří jarní očistnou koupel v potoce, řece nebo třeba v rybníce. Podle lidové pověry právě koupel pod širým nebem provedená 24. dubna má očistný charakter a zároveň podporuje pevné zdraví.

Zdroj: Living.iprima.cz, Lifee.cz
Autor:
Publikováno: 24. 4. 2023 16:54 Nahlásit obsah