Kategorie Co dělat a nedělat

Článek
Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno
Co dělat a nedělat na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři? Lidové tradice a pověry mají jasno Každým rokem slaví 24. dubna svátek Jiří. Nejen, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, k tomuto významnému dni se váže celá řada lidových tradic a pověr. Některé z nich možná znáte, jiné ale upadly v zapomnění, a tak si je stojí za to znovu připomenout.
Článek
Žluté úterý neboli Šedivé úterý před Velikonoci: Co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout?
Žluté úterý neboli Šedivé úterý před Velikonoci: Co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout? Žluté úterý, kterému se často říká Šedivé úterý, představuje třetí den pašijového týdne před Velikonoci. Proč má tento významný den celkem dva názvy? Odvíjí se od zvyků a tradic, které se k němu vztahují. Co tedy na Žluté úterý neboli Šedivé úterý dělat, a čemu se naopak vyhnout?
Článek
Co dělat a nedělat na Popeleční středu: Neperte prádlo a dejte si kořalku
Co dělat a nedělat na Popeleční středu: Neperte prádlo a dejte si kořalku Popeleční středou, která v roce 2022 spadá na 2. března, končí masopust a nastává 40denní postní doba, po které přijdou Velikonoce. V tento významný den naši předkové dodržovali spoustu tradic a zvyků. Víte tedy, co dělat a nedělat na Popeleční středu?
Článek
Co na Škaredou středu dělat a nedělat: Upečte jidášky a nemračte se
Co na Škaredou středu dělat a nedělat: Upečte jidášky a nemračte se Středu před velikonoční nedělí nazýváme Škaredou neboli Sazometnou. Křesťané si v tento den připomínají Jidášovu zradu. K tomuto dni se však váže také spousta lidových tradic a pověr. Co tedy na Škaredou středu dělat a čemu se raději vyhnout?
Článek
Na Hromnice o hodinu více: Některé zvyky a tradice související s 2. únorem upadly v zapomnění
Na Hromnice o hodinu více: Některé zvyky a tradice související s 2. únorem upadly v zapomnění Hromnice, které se slaví 2. února, jsou prvním svátkem jara. V tento den naši předkové dodržovali spoustu zvyků a tradic, na některé z nich se již dávno zapomnělo. Co byste tedy měli na Hromnice dělat a čemu se naopak vyhnout? A proč se říká “Na Hromnice o hodinu více”?