Na Hromnice o hodinu více: Některé zvyky a tradice související s 2. únorem upadly v zapomnění

Na Hromnice o hodinu více: Některé zvyky a tradice související s 2. únorem upadly v zapomnění Zdroj: Shutterstock.com

Hromnice, které se slaví 2. února, jsou prvním svátkem jara. V tento den naši předkové dodržovali spoustu zvyků a tradic, na některé z nich se již dávno zapomnělo. Co byste tedy měli na Hromnice dělat a čemu se naopak vyhnout? A proč se říká “Na Hromnice o hodinu více”?

Hromnice jsou původně prvním svátkem jara

Ještě před příchodem křesťanství měly slovanské Hromnice souvislost s Perunem, který byl bohem hromů a blesků. Právě 2. února se Perun probouzel ze zimního spánku a svým hřměním hlásil svůj návrat. Naši předkové věřili, že zahání zlou zimu a ohlašuje příchod jara a probouzející se přírody. 

Právě v tento den staří Slované uklízeli po zimě svůj domov a stáje. Pálili rovněž posvátné ohně, které měly očistný charakter. Dalším zvykem byl rituál první orby a také návštěva studánek, které se světily, aby po celý rok poskytly dostatek vody. Asi nejvíce naši předkové pomáhali Perunovi 2. února rámusit, aby zahnali zlé duchy. Muži bouchali například kladivem do skály, ženy pak vařečkami do hrnců nebo košťaty do podlahy.

Na Hromnice odstrojte vánoční stromeček

Odstrojování vánočního stromečku a úklid vánoční výzdoby na Hromnice rovněž úzce souvisí s pohanskými dobami. Naše předky měl až do 2. února chránit před zlými duchy právě stromeček. Když se 2. února probudil ze zimního spánku Perun, zlí duchové následně před jeho hromovým rachotem raději utíkali a ukrývali se do země.

Naši předkové nechali na Hromnice světit svíčky hromničky

Až do počátku 20. století naši předkové nechávali v kostele žehnat svíčky hromničky. Tyto svěcené svíčky měly následně ochránit jejich domov před živelnými katastrofami. A to především před bouřkou a požáry. Někteří lidé věřili, že je svíčky hromničky ochrání také před nemocí. Hromničky se často dávaly do postele k umírajícím nebo do rakve k mrtvým - světlo svíčky je mělo doprovázet na protější břeh.

Co na Hromnice nedělat: Nešijte a nemluvte vulgárně

Co byste dle tradic a zvyků našich předků neměli 2. února rozhodně dělat? Nešijte ani nepřešívejte, aby bouřka nepřitáhla blesk. Také se nevyjadřujte vulgárně, příliš nevtipkujte ani netancujte. Mohli byste na sebe naopak přivolat neštěstí.

A co byste měli dle zvyků a tradic naopak dělat? Kromě odstrojování vánočního stromečku si na Hromnice zapalte svíčku nebo oheň v krbu a udělejte rámus. Třeba si nahlas pusťte hudbu.

Proč se říká “Na Hromnice o hodinu více”

Naši předkové si všimli, že se od 2. února dny mírně prodlužují a noci zkracují a mohou si užívat více světla nežli při zimním slunovratu. Skutečnost je však ještě lepší než pranostika “Na Hromnice o hodinu více”. Od zimního slunovratu se totiž 2. února den prodloužil o jednu hodinu a dvacet minut.

Další pranostiky související s Hromnicemi

  • Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.
  • Na Hromnice zimy polovice.
  • Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.
  • Na Hromnice, půl krajíce, půl píce.
  • Když je na Hromnice pěkný den, bude konopí i len.
  • O Hromnicích jasný den, připrav kožich ještě ven.
  • Na Hromnice jasná noc, bude mrazů ještě moc.
Autor:
Publikováno: 2. 2. 2021 11:12 Nahlásit obsah