Jak se zbavit molů ve skříni a ve spíži? Pomohou nejen rady našich babiček
Jsou zkrátka všude. Ať chceme, nebo ne. Otevřeli jste skříň nebo spíž s potravinami a vylétl na vás malý, nenápadný motýlek? Nechtěnou návštěvu můžete vypudit, i když to dá hodně práce. Zkusit můžete osvědčené rady našich babiček i přípravky na bázi feromonů, které běžně koupíte v drogerii. Každopádně, hmyzí návštěvníci budou konečně pryč!
Začali vám po bytě poletovat drobní motýlci? Nejprve zkuste zjistit, odkud vylétli. Jestli ze skříně, kde mají spadeno na váš oblíbený vlněný svetr, pak máte co dělat s molem šatním. Jestli z potravinové skříně, překontrolujte všechny své zásoby. Je možné, že si pochutnávají právě na nich a u vás doma si tak lebedí potravinový mol.
Jak na potravinové moly
Když se vám do spíže nastěhuje potravinový mol neboli zavíječ moučný, všechny potraviny pečlivě překontrolujte a ty, co jsou napadené, bez lítosti vyhoďte. Poté spíž či potravinovou skříň vykliďte a celou ji důkladně vytřete. Podívejte se do všech koutů a škvír, kde by mohly být vajíčka a larvy, a ty vysajte klasickým vysavačem.
Při likvidaci molů se vyhýbejte chemickým přípravkům, které by mohly přijít do styku s potravinami. Raději do potravinové skříně či spíže zavěste mololapače, které fungují na bázi feromonů.
Pomohou i babské rady
Potravinové moly můžete vyhnat i jinak. Nevoní jim totiž levandule, citronová kůra, hřebíček, bobkový list nebo cedrové dřevo. Kuličky pepře třeba umístěte k rizikovým potravinám (např. mouce nebo ovesným vločkám) přímo do dózy nebo je jednotlivě rozmístěte na všechny police. Bobkový list nebo levanduli zase dejte do vonných pytlíčků a zavěste na potřebné místo.
Těchto drobných motýlků se můžete zbavit i díky potravinám, které milují: Do lahve s úzkým hrdlem nalijte jablečný ocet, víno nebo pivo. Moli se dostanou dovnitř, ale ven už ne.
Prevence je základ
Potravinovým molům nejvíc chutná mouka, ořechy, semínka, ovesné vločky, kukuřičné lupínky nebo dokonce čokoláda. Tyto rizikové potraviny proto ihned po nákupu překontrolujte a přesypte je do uzavíratelných nádob. Případně je můžete také zamrazit.
Mol šatní miluje nevětrané skříně s málo nošeným oblečením
Pokud vám drobní motýlci vylétají ze skříně, museli jste jim k jejich životu poskytnout ideální podmínky. Mol šatní totiž zbožňuje tmavá, vlhká a teplá místa - ideálně nevětrané skříně s málo používaným oblečením. Abyste se tohoto motýlka zbavili, musíte vytvořit takové podmínky, které k smrti nanávidí. Nesnáší světlo a hluk, vyrušuje ho dokonce pouhé otevření skříně.
Abyste mola šatního ze své domácnosti vypudili, v místnosti, kde se vyskytuje pravidelně větrejte a vpouštějte do ní co nejvíc denního světla. A navíc, skříň z níž motýlci vylétají, vykliďte a vytřete, napadené (rozkousané) oblečení vyhoďte a zbytek vyperte.
Zaručeně fungující rady našich babiček
Při likvidaci mola šatního nemusíte používat žádnou chemii nebo přípravky na bázi feromonů, vystačíte si klidně s osvědčenými radami našich babiček. Nejen že jsou osvědčené, ale zároveň ekologické.
- Zavěste do skříně kytičku čerstvé nebo sušené levandule. Jde o výborný odpuzovač.
- Jako odpuzovače skvěle fungují i smrkové jehličí, rozmarýn, pepř, pomerančová kůra nebo klasické mýdlo. Zavěste je do skříně ve vonných sáčcích.
- Šatní mol nesnáší zimu. Pokud to jde, nechte vymrznout celou skříň i s oblečením. A to například tak, že během zimy necháte v dané místnosti alespoň půl dne okno dokořán.
I v tomto případě je na vaší volbě, zda k likvidaci mola šatního použijete chemické přípravky. K dispozici máte například lapače na bázi feromonů nebo lapače s lepivým povrchem obsahujícím insekticidy.