Jak poznat hlívu v lese: Vyplatí se to vědět, neboť tato zimní houba je zázrakem na imunitu
I v zimním období můžete vyrazit do lesa s košíkem a rozhodně neodejdete s prázdnou. Les je bohatý na zimní druhy hub, jimž kraluje hlíva ústřičná. Jak ale hlívu v lese spolehlivě poznat? Stačí se držet několika pravidel, díky kterým se při sběru této léčivé houby rozhodně nespletete.
Kde roste hlíva ústřičná
Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, která roste na listnatých stromech a také na jejich pokácených kmenech a pařezech. Nejčastěji můžete hlívu najít na bucích, dubech, topolech, osikách, vrbách, ořešácích, jabloních nebo jilmech.
Hlívu ústřičnou hledejte na těchto stromech poblíž vodních toků. Úspěšní budete při hledání této královny zimních hub také v údolích nebo lužních lesích. Hlíva totiž ke svému růstu potřebuje dostatek vláhy a preferuje rovněž stinná a závětrná místa.
Kdy roste hlíva?
V jakém období roku hlíva ústřičná roste? Jde o typicky zimní houbu, na kterou můžete v lese narazit přibližně od listopadu do března. Hlívě se daří zvláště v chladnějších měsících, kdy noční teplota klesá pod 10 až 8 stupňů Celsia.
Tipy, jak poznat hlívu ústřičnou
✔ Hlíva ústřičná roste v trsech, které mohou být až několikakilogramové. A to tak, že její nohy vyrůstají z listnatého stromu nebo jeho pokáceného kmene či pařezu vždy po straně.
✔ Jedna plodnice hlívy ústřičné má rozměry 5 až 25 centimetrů a je pro ni typický lasturnatý tvar. Připomínat vám bude větší ústřice.
✔ Pokožka klobouku hlívy ústřičné je hladká. Ve spodní části klobouku se nalézají dalece sbíhavé lupeny, u kterých není patrný přechod mezi třeněm a kloboukem.
✔ Barva plodnice hlívy ústřičné je velmi různorodá. Nalézt tak můžete hlívu od bílé a béžové barvy přes ocelově zeleně modrošedavou až po žlutohnědě rezavou.
✔ Hlíva ústřičná se vyznačuje nasládlou chutí a má příjemně houbovou vůni.
Co uvařit z hlívy ústřičné
Hlíva ústřičná má v kuchyni velmi široké využití. Uvařit z ní můžete spoustu receptů. Nejoblíbenější je dršťková polévka z hlívy nebo bramborový guláš z hlívy. Hlívu můžete rovněž přidat do nejrůznějších typů polévek, do rizota, číny, zapečených brambor nebo pod maso. Tato zimní královna hub nejen báječně chutná, ale také prospívá našemu zdraví a podporuje správné fungování imunitního systému.
Zdroj: Ohoubach.cz, Wikipedia.org, Toprecepty.cz