Kde vyměnit neplatné bankovky: Máte několik možností

Kde vyměnit neplatné bankovky: Máte několik možností Zdroj: Shutterstock

Platnost bankovek s úzkým proužkem skončila 30. června 2022. Máte některou neplatnou bankovku v hodnotě 100 Kč, 200 Kč, 500, 1000 Kč a 2000 Kč ještě u sebe? Touto bankovkou již nikde nezaplatíte. Poradíme vám proto, jak při výměně bankovek s úzkým proužkem postupovat.

Tipy, kde vyměnit staré bankovky

Řešíte, kde vyměnit neplatné bankovky s úzkým proužkem? Máte hned několik možností, kde tento úkon provést. Jak radí Česká národní banka (ČNB), obraťte se v prvé řadě na úvěrové instituce, které provádějí pokladní operace. Typicky jde o obchodní banky s pokladnou.

Neplatné bankovky s úzkým proužkem rovněž vyměníte na územních pracovištích ČNB. A to konkrétně v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Zdroj: Shutterstock Co potřebujete při výměně starých bankovek

Na pobočku ČNB nebo obchodní banky s pokladnou přineste neplatnou bankovku, kterou chcete vyměnit. V případě, že budete vyměňovat větší počet neplatných bankovek s úzkým proužkem, zpravidla využijete formulář v podobě výměnného lístku. 

A co když nebudete chtít vyměnit peníze v hotovosti, nýbrž je budete chtít připsat na účet? V případě žádosti připsání částky na účet bude uplatněna pokladní složenka.

Způsob výměny neplatných bankovek

Jak uvádíme výše, výměna neplatných bankovek s úzkým proužkem může probíhat dvojím způsobem. Staré bankovky lze v prvé řadě na pobočce ČNB nebo na pokladně obchodní banky vyměnit za platné papírové bankovky. 

Částku odpovídající nominální hodnotě neplatných bankovek si můžete nechat také připsat na váš bankovní účet. Počítejte však s tím, že tento způsob výměny může být zpoplatněn.

Do kdy vyměnit neplatné bankovky

Zajímá vás, do kdy musíte vyměnit neplatné bankovky s úzkým proužkem? V případě úvěrových institucí, které provádějí pokladní operace (tedy např. obchodních bank s pokladnou), to musíte stihnout do 30. června 2024.

Zdroj: Shutterstock Od 1. července 2024 tedy neplatné bankovky s úzkým proužkem vyměníte pouze na pobočkách ČNB. V tomto případě je doba výměny starých bankovek s úzkým proužkem neomezená. ČNB předpokládá, že možnost této výměny nebude ukončena dřív, než Česko přistoupí ke společné evropské měně.

Přehled neplatných papírových bankovek s úzkým proužkem

  • 100 Kč vzorů 1995 a 1997
  • 200 Kč vzorů 1996 a 1998
  • 500 Kč vzorů 1995 a 1997
  • 1000 Kč vzoru 1996
  • 2000 Kč vzorů 1996 a 1999

Zdroj: Cnb.cz

Autor:
Publikováno: 7. 7. 2022 08:42 Nahlásit obsah