Ideál mužské krásy prochází vývojem: Takhle se změnil za posledních 150 let

Ideál mužské krásy prochází vývojem: Takhle se změnil za posledních 150 let Zdroj: Shutterstock.com

Jak podle vás vypadá ideální muž? Určitě má vysportovanou postavu a nádherný úsměv. Jenže, tak jako se mění ideál ženské krásy, i dříve si ženy představovaly ideálního muže naprosto jinak. S ohledem na tuto skutečnost designér Nikcolay Lamm vytvořil 3D modely, na kterých ukázal, jak se ideál mužské krásy proměnil v posledních 150 letech.

Ideál mužské krásy v průběhu 150 let

Americký designér Nicolay Lamm dal o sobě vědět už v roce 2014, kdy s pomocí počítačových úprav světu ukázal, jak by vypadala oblíbená panenka Barbie, kdyby měla tělesné proporce skutečných žen a dívek. Tentokrát se tento umělec zaměřil na mužskou populaci.

Na svých 3D modelech konkrétně demonstroval, jak se v posledních 150 letech změnil pohled na mužskou krásu. Jeho projekt dokazuje, že i mužská krása je velmi proměnlivá. V průběhu 150 let ji přitom ovlivnily kulturní změny, ale i finanční zajištění a dostupnost potravin.

Ideální muž 70. let 19. století: Nadváha symbolizující bohatství

Zdroj: Nickolaylamm.com V tomto období byli považováni za krásné muži s nadváhou až obezitou, neboť šlo o status vyšší třídy. Fakt, že má muž několik kilo navíc, symbolizoval jeho zajištěnost, bohatství i to, že rozhodně netrpí nouzí.

Ideální muž 30. let 20. století: Zakládá si na své muskulatuře

Zdroj: Nickolaylamm.com Co se týče ideálu mužské krásy, hmotnost se u něj v tomto období začíná výrazně snižovat. Krásný muž je štíhlý a má výraznější muskulaturu, kterou si udržuje pravidelným cvičením. Ovšem má daleko do takových svalovců, jakými byli o několik desítek let později Arnold Schwarzenneger nebo Sylvestr Stallone.

Ideální muž 60. let 20. století: V hlavní roli vyžilost bez svalů

Zdroj: Nickolaylamm.com Toto období pohlíží na mužskou krásu opět jinak. Ideálem je velmi hubený až vyžilý muž, který má na sobě minimum svalů. Ikonou byl v této době třeba John Lennon nebo Mick Jagger.

Ideální muž 80. let 20. století: Hora svalů v kombinaci s posilovnami a steroidy

Zdroj: Nickolaylamm.com V této době začínají být velmi populární nejen posilovny, ale také steroidy. Ideálem krásy jsou svalnatí muži, kteří na sobě neustále tvrdě pracují. Určitě vám nejsou neznámá jména jako Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenneger nebo Jean-Claude Van Damme.

Ideální muž od 90. let 20. století do současnosti: Svalnatá a zároveň štíhlá postava

Zdroj: Nickolaylamm.com

Ideální mužské tělo má být podle současných preferencí svalnaté a zároveň štíhlé. Arnolda Schwarzennegera tak v žebříčku ideálu krásy vyměnili muži, k nimž patří například Brad Pitt přesně v takové podobě, jak jste jej mohli vidět v kultovním filmu Klub rváčů.

Jak pohlížíte na ideál mužské krásy vy? Napište nám do komentářů, jak by měl podle vás vypadat ideální muž!

Autor:
Publikováno: 10. 12. 2019 10:40 Nahlásit obsah