S celerem společně ku zdraví. Jaké jsou výhody konzumace celeru a v čem je pro naše tělo prospěšný?

S celerem společně ku zdraví. Jaké jsou výhody konzumace celeru a v čem je pro naše tělo prospěšný? Zdroj: Shutterstock

I přesto, že se dnes s celerem můžeme setkat jen v polévkách či salátech, naši předci věřili jeho účinkům a byli dokonce i přesvědčeni o jeho magických schopnostech. Kromě samotného celeru hojně konzumovali dokonce i jeho listy.

Kromě čerstvého celeru dokonce na pultech obchodů můžeme najít i sušenou formu. V tom případě jeho využití jen roste a přidat jej můžeme nejenom do salátů a polévek, ale také do omáček, marinád i studených pokrmů či si jej dopřát jako přílohu namísto brambor. Každodenní konzumace celeru má nespočet zdravotních výhod a mimo jiné naše tělo i omládne.

Celer můžeme považovat za takovou vitamínovou bombu. Jeho řapíky a listy sice obsahují 95 % vody, ale také důležité minerály, jako je fosfor, železo, zinek, vápník, sodík, hořčík a jód. Z řady vitamínů v sobě má vitamín C a provitamín A. Celerovou bulvu tvoří z 84 % voda, ale i vitamíny B1, B2, B3, C a také provitamín A, minerální látky, sacharidy, pektin a vláknina. A v čem nám zvýšená konzumace celeru může pomoci?

Pomáhá při kocovině

Tím, že obsahuje vysoký podíl hořčíku, může nám pomoci při nepříjemné kocovině. Navíc obsahuje i další skupinu látek, které naše tělo ochraňují před karcinogeny. Nápomocný je také při pálení žáhy, při migréně, depresích, zánětech močového měchýře a zánětu ledvin.

Vlasy porostou rychleji

Díky vitamínům ze skupiny B celer naprosto dokonale prospívá naší pokožce, což znamená, že naše vlasy budou delší, pevnější a krásnější a to stejné platí i o nehtech. Celkově naše tělo povzbuzuje a slouží jako takový životabudič, který jistě nejedna z nás v těchto dnech ocení.

Zdroj: Shutterstock

Už žádný zápach z úst

Mnoho z nás trápí nepříjemný zápach z úst, který se snažíme přebít nejrůznějšími bonbóny či žvýkačkami, jenže účinek bohužel není trvalý. Když však budeme žvýkat celer, nejenomže díky jeho drsnému povrchu odstraníme bakterie z našich úst a především ze zadní části jazyka, navíc také vyčistíme zuby.

Lepší trávení

Ten, kdo se někdy snažil něco málo zhubnout, ví, že bez dobrého trávení to jde opravdu velmi těžko. Kombinace vlákniny a vysokého obsahu vody však z celeru dělá jednu z nejúčinnějších potravin, které napomáhají k lepšímu trávení.

Zbaví vás stresu a nespavosti

Pokud býváte často vystaveni stresu, který vám způsobuje nespavost, zkuste chvíli před spaním sníst trochu celeru. Jeho účinky by vás měly příjemně zklidnit a s nespavostí vám pomoci. Přeci jen mnoho léků proti nespavosti v sobě obsahuje výtažek z celeru.

Autor:
Publikováno: 11. 5. 2021 11:21 Nahlásit obsah