Jak na hormonální nerovnováhu? Zkroťte rozhozené hormony přírodní cestou

Jak na hormonální nerovnováhu? Zkroťte rozhozené hormony přírodní cestou Zdroj: Shutterstock.com

Cvičíme, dbáme na své psychické zdraví, a přesto máme pocit, že je s naším tělem něco v nepořádku. Co když je problémem hormonální nerovnováha, kterou spousta žen přehlíží? Rozhozené hormony totiž nemusí být pouze známkou menopauzy.

Příznaky hormonální nerovnováhy: Týkají se i vás?

Máme bolestivou a nepravidelnou menstruaci, jsme náladové až depresivní, unavené a bez energie, bažíme po sladkém, zapomínáme a máme problém se soustředit. Navíc nám ručička na váze nelichotivě ukazuje stále vyšší a vyšší počet kilogramů. Přibíráme přitom nejvíce v oblasti břicha, ale i na stehnech a bocích. Máme sklony k akné a naše pokožka je velmi mastná. Navíc s námi v ložnici už není taková zábava jako dřív.

Zdroj: Shutterstock.com Poznáváte se v tomto popisu i vy? Na první pohled malicherné problémy se mohou propojit do mnohem závažnějšího celku, kterým je hormonální nerovnováha. Rozhozené hormony se mohou týkat žen v jakémkoliv věku, rozhodně nemusejí ohlašovat jenom příchod menopauzy. Změna hladiny ženských hormonů estrogenů tedy nepřichází jenom s věkem. Kromě menopauzy nebo předčasné menopauzy běžně souvisí i s pubertou, těhotenstvím, kojením, ale i užíváním antikoncepčních pilulek.

Podezření na hormonální nerovnováhu: Co dělat?

I když pravidelně sportujete, dodržujete zdravý a vyvážený jídelníček a trénujete i svůj mozek, jenom to nestačí. Pro kvalitu vašeho života je důležitá právě také hormonální rovnováha. A když hormony zlobí, dokážou vás pořádně potrápit.

Pokud máte podezření na to, že se hormonální nerovnováha týká i vás, v prvé řadě navštivte svého praktického lékaře či gynekologa. Ten na základě krevního testu na kontrolu hladiny štítné žlázy, estrogenu, testosteronu a kortizolu určí, zda vaše tvrzení bylo oprávněné (či nikoliv) a navrhne odpovídající léčbu. Při hormonální nerovnováze si doplňkově můžete pomoci i samy. Kterých pravidel byste se měly držet?

Zhubněte a pravidelně cvičte

Zhubněte alespoň 10 procent své stávající váhy. Zvýšíte pravděpodobnost toho, že budete mít pravidelnější a méně bolestivou menstruaci. Navíc je pro vás velmi důležitý také pravidelný pohyb. Vyberte si takové cvičení, kterému se budete intenzivně věnovat alespoň dvakrát do týdne.

Jídelníček je základ

Abyste ve svém těle opět nastolily hormonální rovnováhu, zaměřte se rovněž na svůj jídelníček. Omezte konzumaci smažených a tučných jídel a polotovarů, při vaření příliš nesolte ani nekořeňte. Ve studené a teplé kuchyni používejte výhradně čerstvé potraviny.

Zdroj: Shutterstock.com Začněte navíc konzumovat potraviny bohaté na fytoestrogeny, což jsou rostlinné hormony, které se chovají stejně jako ženské estrogeny. Fytoestrogeny najdete například v celozrnných obilovinách, bramborách, jablcích, lněných semíncích, fenyklu, anýzu, třešních nebo česneku. Pro tvorbu hormonů má velký význam rovněž zvýšený příjem esenciálních mastných kyselin obsažených v mořských rybách, ale i avokádu, lněných a chia semíncích nebo vlašských ořeších.

Změňte svůj životní styl k lepšímu

Hormonální rovnováha vašeho těla bude na dosah i tehdy, když pozměníte svůj životní styl. Každý den si dopřejte alespoň osmihodinový vydatný spánek a pokud možno, co nejméně se stresujte. Tabu pro vás je pití alkoholu a kouření cigaret. Dále omezte pití kávy a kofeinových nápojů.

Hledejte pomoc v bylinkách

Při hormonální nerovnováze vám pomocnou ruku podají také některé bylinky. Které patří k těm nejúčinnějším?

  • Kontryhel – Nejoblíbenější ženská bylina, která upravuje menstruační cyklus, léčí nadměrné menstruační krvácení i bolesti. Kontryhel navíc posiluje ženské pohlavní orgány, a to především dělohu.
  • Drnek obecný – Tato bylinka reguluje rovnováhu estrogenu a progesteronu v ženském těle.
  • Pupalka – Přispívá k hormonální rovnováze a upravuje menstruační cyklus.
  • Škornice – Pomáhá při léčbě nepravidelné menstruace, zvyšuje také libido.
  • Červený jetel – Tato bylina s nejvyšším obsahem fytoestrogenů je vhodná především pro ženy procházející menopauzou.
  • V boji proti rozhozeným hormonům vám dále pomůže například pískavice řecké seno, bazalka posvátná, ploštičník hroznatý nebo maliník obecný.
Autor:
Publikováno: 23. 9. 2019 14:15 Nahlásit obsah