Chřipková epidemie v roce 1995 zasáhla celé Česko. Měla tisíce obětí a zavřela školy

Chřipková epidemie v roce 1995 zasáhla celé Česko. Měla tisíce obětí a zavřela školy Zdroj: Shutterstock.com

Pamatujete si na rok 1995? Možná máte v živé paměti chřipkovou epidemii způsobenou virem H3N2. Šlo přitom o největší chřipkovou epidemii v rámci samostatné České republiky. Chřipkou se tehdy nakazila značná část populace, výrazně vzrostl počet pacientů ve vážném stavu a bohužel zemřely tisíce lidí. I tehdy se rovněž uzavřely školy.

Chřipka typu A zasáhla celé Česko v prosinci 1995

Jakým způsobem to v Česku v roce 1995 vypadalo? Chřipka typu A způsobená virem H3N2 se začala koncem listopadu šířit nejprve Jižní Moravou. Z této oblasti se chřipka posléze dostala do celé republiky. Začátkem prosince byly virem H3N2 nejvíce postiženy Jižní Čechy, kde bylo nakažených v průměru 5 300 lidí na 100 tisíc obyvatel.

V období kolem 11. října se v Česku již mluvilo o chřipkové epidemii, která zasáhla celý stát. Některé nemocnice zakazovaly návštěvy. Problémy měly i školy, kde se kvůli nemocným učitelům musely spojovat třídy. Epidemiologická situace se však stále zhoršovala.

Zdroj: Shutterstock.com Děti a studenti měli tři týdny volno

Hlavní hygienik proto 13. prosince 1995 nařídil celostátní chřipkové prázdniny určené pro žáky a studenty základních a středních škol. Chřipkové prázdniny navíc navazovaly na vánoční prázdniny. Děti a mládež tak měly celkem tři týdny volna. V té době samozřejmě bez distanční výuky. Žáci a studenti se následně vrátili do lavic až 3. ledna 1996.

Onemocnělo zhruba 11 procent populace

Chřipková epidemie způsobená virem H3N2 dosáhla svého vrcholu v prosinci 1995. Podle hygieniků se v jižních Čechách a na Moravě tímto kmenem chřipky nakazil každý dvacátý člověk. 

Tehdejší tisk navíc poukazoval na to, že virem bylo nakaženo zhruba 11 procent populace. V zemi s 10 miliony obyvatel to je tedy až 1,1 milionu lidí. Oproti běžné chřipce však měli lidé nakažení chřipkovým kmenem H3N2 mnohem vážnější průběh doprovázený zánětem plic, který je ohrožoval na životě.

Zdroj: Shutterstock.com Přesný počet obětí není znám, odhaduje se na několik tisíc

Co se týče rozsahu, chřipková epidemie v roce 1995 byla největší v historii samostatného Česka. Přesný počet obětí viru H3N2 není znám. Jak ale říkají statistiky, za tuto zimní sezonu zemřelo čtyřikrát více lidí nežli obvykle. Projevil se přitom vzestup zemřelých na nemoci dýchací soustavy a na nemoci oběhové soustavy.

„V roce 1995 tady byla epidemie sezónní chřipky, kde jsme zaznamenali exces, tedy nárůst úmrtí celkový o téměř 6 tisíc případů, čili to byla, myslím si velká epidemie zapříčiněná tehdy virem H3N2,“ řekl v roce 2013 tehdejší hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta.
Autor:
Publikováno: 15. 10. 2020 10:49 Nahlásit obsah