Smaragdové šperky - luxus a šarm zeleného kamene

Smaragdové šperky - luxus a šarm zeleného kamene Zdroj: klenota.cz

Lidé smaragdy obdivují už tisíce let, poprvé byly využívány už ve starověkém Egyptě. Tyto zelené kameny patří spolu s rubíny a safíry do takzvané „velké trojky“ barevných drahokamů.

A kvůli svému vzácnému výskytu v dobré kvalitě mohou mít tyto drahokamy někdy i větší hodnotu než stejně velké diamanty. Pojďme se podívat na to, čím si lidstvo získaly.

Poznejte smaragd blíž

Z chemického úhlu pohledu je smaragd zelenou variantou berylu se stopovým množstvím chromu a někdy i vanadia. Na Mohsově stupnici má tvrdost 7,5–8, ale obvykle obsahuje větší množství inkluzí a je tedy poměrně křehký. Se šperky se smaragdem je proto třeba zacházet opatrně, vyhnout se větším otřesům a styku s horkou vodou.

Zdroj: klenota.cz

Co vás možná překvapí

Zaznamenali jste už někdy takzvané „birthstones“ neboli kameny přiřazené k měsíci narození člověka? Pak vězte, že náušnice se smaragdem nebo smaragdový přívěsek mohou být ideálním dárkem ke květnovým narozeninám, protože smaragd je kamenem právě tohoto měsíce. Jako dary pro své návštěvníky v minulosti smaragdy s oblibou využívala i Kleopatra.

Tyto zelené drahokamy symbolizují soucit a všeobecnou lásku a mají prý přinášet vitálnost. Nejznámější místa jejich těžby se nachází v Kolumbii, některé však pochází třeba i z Brazílie nebo Zambie. Podle místa se také může lehce lišit i barevný odstín kamene.

Kdy se vám budou hodit smaragdové šperky?

Smaragdy jsou odvážnými kameny, proto je vhodné s nimi zacházet při kombinování umírněně. Skvěle se hodí k diamantům, dají dobře vyniknout zeleným očím a vypadají dobře ke tmavým vlasům. Radost z nich budou mít odvážné ženy, které rády poutají pozornost. Krásně můžou rozzářit i nevěstu ve svatební den.

Zdroj: klenota.cz

Žádaný emerald – o co jde?

Pokud jste někdy narazili na označení emerald, šlo o anglické pojmenování smaragdu. Také se tak ale říká speciálnímu výbrusu, který klenotníci právě pro smaragd vyvinuli a těší se velké oblibě i pro jiné drahé kameny.

U známých osobností jsou velmi populární zásnubní prstýnky s tímto zeleným skvostem. Se zlatým prstenem se smaragdem a diamantem poklekl třeba americký prezident John F. Keneddy před svou budoucí manželkou Jackie v roce 1953. Velice unikátní kousek se 4karátovým smaragdem nosí také herečka Hale Berry.

Zdroj: klenota.cz

Kde nakupovat kvalitní šperky se smaragdem

Pokud chcete koupit prsten se smaragdem, přívěsek či jakýkoliv jiný šperk, zaměřte se na ty prodejce, kteří automaticky ke šperku poskytují certifikát pravosti. Jedním z nich je například české klenotnictví KLENOTA, u kterého můžete nakupovat různé smaragdové šperky online i osobně v ateliéru na Praze 1. Kvalitní šperk vám vydrží celý život.

Už jste si vyhlédli smaragd, po kterém vaše srdce touží?

Autor:
Publikováno: 3. 2. 2021 13:56 Nahlásit obsah