Macramé neboli drhání jako staronový hit: Ožívá na náušnicích i bytových doplňcích

Macramé neboli drhání jako staronový hit: Ožívá na náušnicích i bytových doplňcích Zdroj: Shutterstock.com

Pokud jste zažili 70. a 80. léta 20. století, možná si vzpomínáte na to, jak ženy tvořily z provázků dekorativní závěsy na stěnu, ale také náramky na zápěstí. Této technice se říkalo drhání, dnes se vznešeněji označuje jako macramé. A zažívá obrovský comeback. Velmi populární jsou například macramé náušnice, ale i stínidla na lampu.

Techniku macramé milovaly ženy v 70. a 80. letech 20. století

Stačí umět několik základních uzlů a během několika hodin vám pod rukama vznikne doslova umělecké dílo. Technika drhání neboli macramé byla mezi českými ženami oblíbená zejména v 70. a 80. letech minulého století. Z bílých silnějších šňůrek si vyráběly třeba závěsy na květináč, provázkové závěsy do dveří nebo stylové ozdoby na stěnu.

Zdroj: Shutterstock.com S drhanými kousky se potkáte i v moderních interiérech

Technika macramé v současné době zažívá obrovský comeback a své místo nachází i v moderních interiérech. Drhané dekorační kousky sluší především stěnám. Technikou macramé si však nemusíte vyrobit pouze provázkový závěs na stěnu upevněný třeba na přírodní větvi. V kurzu jsou také stínidla na lampu, povlaky polštářů, obaly na svícny či lapače snů vyrobené právě drháním. Do moderních interiérů se vrací také macramé závěsy na květináč.

Drhání se navíc objevuje tam, kde to bylo dříve nemyslitelné. Tedy i v koupelnách nebo na toaletách. Vyrobit si tak můžete macramé věšák na ručníky, nebo dokonce macramé závěs na WC papír.

Zdroj: Shutterstock.com Drhání jako součást dámských doplňků

Drhání neboli macramé v současnosti proniká také do světa dámské módy. A to nejen v podobě náramků. Ženy si oblíbily macramé kabelky, velmi populární jsou dále drhané tašky do ruky, baťůžky na záda, náušnice, náhrdelníky, čelenky do vlasů nebo pásky. Prvky macramé se objevují i na šatech, blůzkách a sukních. Na oblíbenosti rovněž získávají drhané vesty.

Zdroj: Shutterstock.com Jak na techniku macramé

Dostat se do tajů techniky macramé můžete zejména díky tutoriálům, které najdete na YouTube nebo Pinterestu. Velkou výhodou je, že můžete tvořit z různých materiálů a využít velké množství uzlů a vzorů. Nejoblíbenější jsou přitom sisálové, vlněné, jutové, lněné či konopné provázky a provazy různých šířek, ze kterých s potřebnou dávkou trpělivosti, šikovnosti a fantazie vytvoříte stylovou bytovou dekoraci nebo dámský módní doplněk.

Autor:
Publikováno: 2. 3. 2020 13:24 Nahlásit obsah