Zavařování okurek v troubě, mikrovlnce či myčce má několik pravidel. Zásadní je teplota, čas i vzdálenost sklenic

Zavařování okurek v troubě, mikrovlnce či myčce má několik pravidel. Zásadní je teplota, čas i vzdálenost sklenic Zdroj: Shutterstock

Sezona zavařování okurek je v plném proudu. Máte svůj osvědčený recept na křupavé nakládané okurky? Poté, co okurky naskládáte do sklenic a zalijete nálevem, je na řadě jejich zavařování. Jak tedy nejlépe zavařit okurky? Chce to vychytat nejen správnou teplotu. Určitá pravidla má také zavařování okurek v troubě, mikrovlnce nebo myčce.

Zavařování okurek: Teplota je zásadní

Ptáte se, při jaké teplotě zavařovat okurky? Teplota se liší s ohledem na to, pro jaký způsob sterilizace se rozhodnete. Pokud použijete klasický zavařovací hrnec, sklenice s naloženými okurkami o objemu 500 mililitrů zavařujte 15 minut při teplotě 85 stupňů Celsia. Jestliže máte naložené okurky ve sklenicích “klasických sedmičkách”, sterilizujte je při teplotě 85 stupňů Celsia 20 minut.

Zavařovat okurky nemusíte pouze v klasickém zavařovacím hrnci. Zkuste využít také jiné způsoby. Vyzkoušejte například zavařování okurek v troubě, zavařování okurek v mikrovlnce nebo zavařování okurek v myčce. Právě v těchto případech se doporučená teplota při sterilizaci naložených okurek výrazně liší.

Zdroj: Shutterstock Zavařování okurek v troubě

Pokud chcete zavařit okurky v troubě, připravte si vyšší plech, na který nalijte zhruba jeden centimetr vody. Troubu rozehřejte na 180 stupňů Celsia na spodní ohřev. Mezitím naskládejte zavíčkované sklenice s okurkami na plech s vodou víčkem dolů a dnem vzhůru. Plech se sklenicemi vložte do rozehřáté trouby na 20 až 25 minut. Poté plech z trouby vydělejte a okurky ve sklenicích nechte v pozici víčkem dolů na plechu vychladnout.

Zavařování okurek v mikrovlnce

Chcete zavařovat okurky v mikrovlnce? V tomto případě dejte přednost sklenicím, které mají víčko na závit. Jednu sklenici “klasickou sedmičku” (objem 720 mililitrů) naplněnou naloženými okurkami zavařujte v mikrovlnné troubě na výkon 700 W po dobu 6 minut. 

Budete-li chtít v mikrovlnce najednou zavařit sklenic více, tuto dobu násobte počtem kusů. Dvě sklenice sedmičky tedy zavařujte v mikrovlnce na výkon 700 W po dobu 12 minut a tři sklenice sedmičky na výkon 700 W po dobu 18 minut.

Zdroj: Shutterstock Zavařování okurek v myčce

Máte-li myčku nádobí, okurky můžete snadno zavařit také v tomto spotřebiči. Důležité je, abyste během zavařování do myčky nevkládali žádné čisticí prostředky. Dobře zavíčkované sklenice s okurkami také v přihrádkách myčky dostatečně zajistěte prkénky nebo talířky.

Jak tedy na zavařování okurek v myčce nádobí? Dobře zavíčkované sklenice s okurkami naskládejte do myčky nádobí, následně spusťte program s nejvyšší teplotou, který má 70 stupňů Celsia nebo více. Po konci tohoto mycího programu sklenice z myčky vyndejte, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Sklenice s okurkami by se neměly dotýkat

Ať už zavařujete okurky v troubě, mikrovlnce nebo myčce, myslete i na další základní pravidlo. Na co tedy nezapomenout? Sklenice s okurkami by se neměly navzájem dotýkat. V opačném případě hrozí při sterilizaci jejich popraskání.

Zdroj: iReceptar.cz, Chytre-bydleni.cz, Magazin.recepty.cz
Autor:
Publikováno: 26. 7. 2022 11:21 Nahlásit obsah