Zemřela hvězda muzikálu i filmu Šumař na střeše. Izraelskému herci Chaimu Topolovi bylo 87 let

Zemřela hvězda muzikálu i filmu Šumař na střeše. Izraelskému herci Chaimu Topolovi bylo 87 let Zdroj: Shutterstock

Fanoušky muzikálu i filmu Šumař na střeše zasáhla smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v Izraeli Chaim Topol, herec, který je s tímto uměleckým dílem nesmazatelně spojený. Chaim Topol vydechl naposledy ve čtvrtek 9. března 2023 ve věku 87 let, a to po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou.

Chaim Topol byl celosvětově známý díky roli mlékaře Tovjeho v muzikálu Šumař na střeše, kterého ztvárnil ve více než 3500 představeních v letech 1966 až 2009, a to jak v hebrejské, tak anglické divadelní produkci. S tímto muzikálem zavítal i na americkou Broadway. 

Tento slavný izraelský herec si zahrál také hlavní roli mlékaře Tovjeho ve filmovém zpracování, které v roce 1971 natočil režisér Norman Jewinson. Chaim Topol za hlavní roli ve filmu Šumař na střeše získal dokonce Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon. Filmová verze Šumaře na střeše z roku 1971 byla rovněž nominována na osm Oscarů, včetně ceny pro nejlepšího herce pro Chaima Topola.

Izraelský herec Chaim Topol se narodil 9. 9. 1935 v Tel Avivu. Jeho rodiči byli ruští přistěhovalci židovského původu. Svou hereckou kariéru odstartoval po dokončení své služby v armádě. Chaim Topol nejprve působil v divadle, svou první filmovou roli ztvárnil ve snímku I like Mike (1961). Hlavní roli si rovněž zahrál v izraelské komedii Sallha Shabati (1964) nebo ve zmíněném filmu Šumař na střeše (1971). 

Zdroj: Shutterstock Chaim Topol se dále blýsknul v britské komedii Soukromý detektiv (1972) nebo v americkém snímku Left Luggage aneb Kufry pana Silberschmidta (1998). V roce 1981 si také zahrál Columba v bondovce Jen pro tvé oči s Rogerem Moorem v hlavní roli.

Kromě uznávaného herce byl Chaim Topol také dabérem, zpěvákem a výtvarníkem. Tento talentovaný muž zemřel 9. března 2023 ve věku 87 let po několikaletém boji s Alzheimerovou chorobou. Zůstala po něm 67letá manželka Galie, tři děti a několik vnoučat.

Zdroj: Deadline.com, Cs.wikipedia.org
Autor:
Publikováno: 13. 3. 2023 09:40 Nahlásit obsah