Zkontrolujte, jaké máte doma euromince. Pokud najdete chyboražby, vyděláte na nich až statisíce

Zkontrolujte, jaké máte doma euromince. Pokud najdete chyboražby, vyděláte na nich až statisíce Zdroj: Shutterstock.com

Rozměnili jste si koruny na eura, abyste měli čím platit na dovolené? Euromince, která jste obdrželi, si pečlivě prohlédněte. Možná, že mezi nimi najdete vzácné mince, které mají ve srovnání se svou nominální hodnotou několikanásobně vyšší sběratelskou hodnotu. O které euromince jde?

Německá dvoueurová mince z roku 2008: Zobrazuje země EU bez hranic

Mezi sběrateli je velmi ceněna zejména německá dvoueurovka ražená v roce 2008. Jde v zásadě o chyboražbu, která se už po druhé nedostane do oběhu. Tato mince ražená v roce 2008 totiž chybně zobrazuje 15 zemí Evropské unie, a to bez jakýchkoliv hranic.

Zdroj: Shutterstock.com V roce vyražení této dvoueurovky se jí dostalo do oběhu na 30 tisíc kusů. Je tedy pravděpodobné, že i vy můžete tuto minci objevit ve své peněžence. A co je podstatné - mezi sběrateli je o tuto chybnou dvoueurovou minci velký zájem a neváhají si za ni také připlatit.

Italský 1 eurocent: Chyboražba v hodnotě 6600 euro za kus

Schováváte si drobné z dovolených s tím, že s nimi budete platit i příští rok? Pokud jste na ně zapomněli a dlouhá léta vám leží na dně skříně, vyplatí se je nyní prohledat. Možná, že mezi nimi najdete italský 1 eurocent.

V čem je tato mince chybná, a tím pádem sběratelsky žádaná? Tato jednocentová mince, která se dostala do oběhem v roce 2002, byla omylem vyražena na dvoucentové minci. Sběratelsky atraktivní 1 eurocent tak velikostně odpovídá klasickému 2 eurocentu. A nejen to. Tato italská mince je chybně ražená i proto, že na její zadní straně je vyobrazena památka Mole Anonelliana. Italský 1 eurocent však měl mít na sobě původně vyražený hrad Castel del Monte.

Zdroj: Numismag.com Prohledejte peněženky i krabice na dně skříně

Italského 1 eurocentu s kazem se v oběhu nachází přibližně sedm tisíc kusů. Podle sběratelů se hodnota jednoho chybně raženého 1 eurocentu z roku 2002 může vyšplhat až k 6 600 eurům. A to se už vyplatí prohledat peněženky i krabičky se zahraniční měnou na dně skříně.

Autor:
Publikováno: 7. 7. 2020 10:00 Nahlásit obsah