Pórek je elixírem zdraví: Tato chutná zelenina má spoustu zdravotních výhod
Pórek patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Má velmi jemnou a příjemnou chuť, je snadný na přípravu, a především také velmi zdravý. Pokud pórek zařadíte do svého jídelníčku, rozhodně nebudete litovat. Jaké jsou tedy zdravotní benefity pórku a které chutné recepty si z něj můžete připravit?
Nedáte dopustit na pórek a rádi z něj připravujete nejrůznější recepty? S ohledem na své zdraví děláte rozhodně dobře. Tato nenápadná zelenina, která patří do stejné čeledi jako cibule, šalotka, jarní cibulka, pažitka a česnek, má totiž hned několik zdravotních výhod. Které to jsou?
Pórek: Významný zdroj vitamínů C, K1 a provitamínu A
Zajímá vás, které vitamíny vám může pórek nabídnout? Tento zdravý a zároveň velmi chutný druh zeleniny je významným zdrojem vitamínu K1, který je nezbytný pro srážení krve a zdraví srdce. V pórku dále naleznete provitamín A, který naše tělo potřebuje pro správnou činnost zraku, imunitních funkcí, buněčné komunikace či reprodukci.
Pórek rovněž obsahuje vysoké množství vitamínu C, který podporuje imunitní systém, napomáhá při vstřebávání železa nebo produkci kolagenu. Zajímavostí je, že stejné množství pórku obsahuje zhruba dvakrát více vitamínu C než stejné množství pomerančů. V pórku se nachází také nepatrné množství vitamínu E a vitamínů řady B. Zvláště thiaminu, riboflavinu, kyseliny pantotenové a vitamínu B6.
Minerální látky v pórku: Především mangan, železo a hořčík
Pórek představuje také cenný zdroj některých minerálních látek. Tato chutná zelenina je významným zdrojem manganu, který podporuje správnou činnost štítné žlázy a snižuje příznaky premenstruačního syndromu. V pórku najdete také vyšší množství hořčíku, vápníku, železa a kyseliny listové, právě proto by tato zelenina neměla chybět ani v jídelníčku těhotných žen.
Pórek obsahuje allicin. Stejně jako cibule nebo česnek
Vedle cibule a česneku se pórek řadí k přírodním antibiotikům. A to z toho důvodu, že obsahuje významné množství látky allicin, která vykazuje skvělé antivirotické, antibakteriální a antimykotické účinky. Na sílu pórku se tedy můžete spolehnout nejen v období viróz.
Kromě allicinu pórek obsahuje další zdraví prospěšné látky jako například kaempferol, které společně chrání zdraví srdce a snižují riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Látky obsažené v pórku mají rovněž protizánětlivé vlastnosti, snižují cholesterol a krevní tlak a eliminují tvorbu krevních sraženin.
Pórek vám zajistí zdravé trávení
Tato nenápadná zelenina s vysokým obsahem allicinu vám pomůže i se zažívacími problémy, neboť v žaludku a střevech účinkuje proti bakteriím a kvasinkám, které způsobují průjmy či nadýmání. Jelikož je pórek dobrým zdrojem rozpustné vlákniny, podporuje také rozvážný stav střevní mikroflóry, což je opět zárukou zdravého trávení.
Hubnutí? Pomůže vám pórek
Pórek má velmi nízký obsah kalorií, a tak jej můžete zařadit rovněž do svého redukčního jídelníčku. 100 gramů vařeného pórku obsahuje konkrétně pouze 31 kalorií. Vláknina a voda obsažená v této nízkokalorické zelenině navíc dokážou podpořit pocit sytosti a zabránit pocitu hladu, díky čemuž opět velmi pomáhají při hubnutí.
Zdravé recepty z pórku
Pórek má skvělé využití jak ve studené, tak v teplé kuchyni, kde jej můžete vařit, dusit, zapékat, smažit nebo grilovat. Co vše lze z pórku připravit? Vyzkoušejte například pórkovou pomazánku, krémovou pórkovou polévku nebo pórkový quiche. Zachutnají vám také zapečené brambory s pórkem, pórek je výborný také v domácí číně s kuřecím masem.
Tip: Při vaření z pórku nepoužívejte pouze bílou část. Nevyhýbejte se ani zelené části pórku, která obsahuje až dvakrát více zdraví prospěšných látek.