Prasklá pata do krve je častý letní problém. Jak vyléčit prasklinu na patě, aby se zacelila a nebolela?

Prasklá pata do krve je častý letní problém. Jak vyléčit prasklinu na patě, aby se zacelila a nebolela? Zdroj: Shutterstock

V létě, kdy nosíme otevřenou obuv bez ponožek a často chodíme i na boso, naše chodidla dostávají pořádně zabrat. Pokud jim nevěnujete dostatečnou péči, jsou dehydratovaná a mají sklon k rohovatění a praskání. Zvláště prasklá pata do krve je častý letní problém. Trápí i vás? Přinášíme tipy, jak prasklinu na patě co nejrychleji vyléčit.

Prasklou patu dezinfikujte a přelepte mašličkovou náplastí

Praskla vám pata do krve? V tom případě tuto bolestivou ránu nejprve dezinfikujte a natřete ji hojivou mastí, která má antiseptický a dezinfekční účinek. V lékárně vám například poradí, že v tomto směru výborně funguje Betadine, která se používá právě i na řezné a tržné rány.

Poté, co prasklinu na patě natřete hojivou mastí, v dalším kroku ji opatrně přelepte náplastí. Můžete použít jak náplast klasickou, tak mašličkovou, kterou prasklinu perfektně stáhnete. Mašličkovou náplast si můžete ostatně i sami vyrobit z klasické náplasti.

A jak se dělá mašlička z náplasti? Vezměte si klasickou náplast, kterou jednoduše vystřihněte do tvaru mašličky. Mašličkovou náplastí následně prasklou patu přelepte tak, abyste ránu dokonale stáhli. Nejužší část náplasti má být přesně uprostřed praskliny.

Zdroj: Shutterstock Své popraskané paty si v průběhu dne mažte krémem s ureou

Trpíte-li na praskliny na patách, v průběhu dne si svá chodidla promazávejte krémem na ztvrdlé paty. Zvolte například krém na chodidla s vysokým obsahem urey neboli močoviny. Urea funguje jako tzv. keratolytikum. Co to znamená?

Pomáhá udržovat vlhkost v pokožce chodidel a stará se o to, aby kůže na chodidlech nevysychala. Urea se zároveň podílí na přirozeném odstraňování suché, popraskané a zrohovatělé vrstvy kůže z chodidel. 

Každý večer dopřejte svým chodidlům zábal

Co dále dělat, pokud vás trápí prasklé paty do krve? Každý večer svým chodidlům dopřejte také zábal, který kůži na nohách změkčuje a zároveň regeneruje. Zrohovatělým a poprskaným patám prospívá zvláště zábal z tlusté vrstvy vazelíny nebo neškvařeného vepřového sádla. Chválit si budete rovněž domácí měsíčkovou nebo majoránkovou mast. Poté, co večer svá chodidla důkladně promažete, natáhněte si ponožky a jděte spát.

Zdroj: Shutterstock Spěte s bavlněnými ponožkami na nohou

Aby se vám prasklá pata do krve co nejrychleji zahojila a abyste předešli vzniku dalších prasklin, choďte každý večer spát s bavlněnými ponožkami na nohou. Dbejte na to, aby byly vyrobeny ze stoprocentní bavlny. Proč je to důležité?

Když si po večerním nanesení vhodného krému natáhnete na nohy také ponožky ze stoprocentní bavlny, udržíte tím vlhkost v pokožce chodidel, pokožka vašich chodidel bude lépe dýchat, a navíc zabráníte zašpinění povlečení od krému.

Pravidelným dodržováním této rutiny podpoříte zacelení popraskaných pat. Zároveň docílíte toho, že zrohovatělá kůže na chodidlech změkne a nebude mít tendenci dále praskat.

Zdroj: Medicalnewstoday.com, Webmd.com, Hojeni.cz

Autor:
Publikováno: 18. 7. 2022 08:45 Nahlásit obsah