Správné stříhání ostružin na podzim je základ. Jedině tak si zajistíte bohatou úrodu v příštím roce
Pěstujete na zahradě ostružiny? Na přelomu září a října nastává ideální čas k jejich prořezání. Jak tedy stříhat ostružiny, abyste si příští rok zajistili bohatou úrodu?
Návod, jak stříhat ostružiny na podzim
Jakým způsobem postupovat při stříhání ostružiníku? Pokud máte mladou rostlinu, kterou jste zasadili na záhon teprve na jaře, na prořezávání zapomeňte a pusťte se do něj až následující podzim.
Víceleté rostliny ostružiníku prořezávejte čistými, ostrými nůžkami. Z rostliny nejprve zcela až u země vystříhejte poškozené výhony a také výhony, které už mají odrozeno. Jestliže jste z nich totiž sklízeli ostružiny v letošním roce, v dalších letech vám už žádné plody neponesou a zbytečně by tak v ostružiníku překážely.
V následujícím kroku se dejte do stříhání mladých, jednoletých výhonů ostružiníku, které zkraťte na výšku i po stranách. A to tak, aby po řezu měly tyto mladé výhony maximálně 20 až 30 centimetrů na délku.
Čím více mladé výhony zkrátíte, tím více bude ostružiník plodit
Rozhodně se nemusíte obávat toho, že by stříhání ostružiníku podle návodu výše bylo příliš radikální. Osvědčená rada zahrádkářů totiž zní, že čím více mladé výhony ostružiníku zkrátíte, tím více bude následující rok plodit.
Mladé výhony nemusíte po stranách a na výšku zastřihávat na 20 až 30 centimetrů pouze podle pravítka. Někteří zahrádkáři totiž zkracování ostružiníku neodhadují podle centimetrů, ale mladé výhony zastřihávají za pátým listem od konce.
Jak zazimovat ostružiny? Vsaďte na chvojí
Abyste se v příštím roce mohli těšit z bohaté úrody ostružin, na podzim byste měli ostružiník také poctivě zazimovat. A to z důvodu, že je náchylnější na poškození mrazem nežli maliník.
Jakým způsobem tedy zazimovat ostružiny? Každou rostlinu ostružiníku ochraňte před mrazem chvojím. Jestliže nemáte přístup ke chvojí, můžete použít také slámu.
Zdroj: Zahrada-centrum.cz, Zahradkarem.cz, Zahradnictvi-spomysl.cz, iReceptar.cz