Proč‌ ‌máme‌ ‌varhánky‌ ‌na‌ ‌prstech‌ ‌po‌ ‌koupání‌ ‌ve‌ ‌vodě?‌ ‌Odpověď‌ ‌vás‌ ‌překvapí‌

Proč‌ ‌máme‌ ‌varhánky‌ ‌na‌ ‌prstech‌ ‌po‌ ‌koupání‌ ‌ve‌ ‌vodě?‌ ‌Odpověď‌ ‌vás‌ ‌překvapí‌ Zdroj: Shutterstock

Přemýšleli jste někdy, proč se vám po dlouhém koupání v bazénu nebo ve vaně napuštěné teplou vodou dělají varhánky? Tělo se vám tímto způsobem rozhodně nesnaží říct, že je na čase vylézt z vody. Význam varhánků na prstech je úplně jiný a možná vás překvapí. Proč se nám tedy kůže po delším pobytu ve vodě tzv. krabatí?

Díky varhánkům na prstech máme lepší úchop

Varhánků na prstech jste si určitě všimli už v době, kdy jste se jako malí každý večer koupali. Maminka vám možná říkala, že varhánky jsou signálem toho, že jste ve vodě příliš dlouho a že je na čase vylézt. Skutečnost je ale jiná.

Na vzniklé varhánky na prstech si posvítili samotní vědci a zjistili zajímavou věc. Že se nám svrašťují prsty na rukou a na nohou po delším pobytu ve vodě, má svůj důvod. Varhánky na prstech totiž zlepšují přilnavost kůže, díky čemuž nám umožňují lépe chytnout mokré či vlhké předměty. Svraštělé ruce nám tedy po mokrém povrchu mnohem méně kloužou.

Zdroj: Shutterstock Varhánky se nevytváří lidem s poškozeným nervovým zakončením

Když máme varhánky, na bříškách našich prstů se vytvoří systém kanálků. Ty vzdáleně připomínají drážky na pneumatikách, které mají za úkol odvádět vodu při aquaplaningu. A právě, když máme varhánky na prstech, právě těmito kanálky může protékat voda. Zkrabacená kůže na prstech nám tedy ve výsledku umožňuje, abychom lépe uchopili předměty ve vlhkých podmínkách.

Varhánky na prstech se rozhodně nevytváří všem lidem bez rozdílu. Vědci vypozorovali, že tento jev se neobjevuje u lidí, kteří mají v prstech poškozená nervová zakončení. Vznik varhánků je tak pravděpodobně mimovolní reakcí autonomního nervového systému. Tento systém mimo jiné ovládá také dýchání nebo pocení.

Zdroj: Shutterstock Svraštěná kůže na prstech byla užitečná pro naše předky

Za jakým účelem se varhánky na prstech vůbec vytváří? Vědci se domnívají, že je hojně využívali naši předci. Svraštěné prsty na rukou jim totiž pomáhaly při sbírání potravy v mokré vegetaci nebo ve vodě. Naopak svraštěná kůže na prstech u nohou a mnohdy i na celém chodidle našim předkům zase umožňovala, aby se bezpečněji pohybovali za deště.

Jak vědci vypozorovali, varhánky na prstech nemají pouze lidé. Kůže na prstech se pod delším namáčení krabatí například také makakům, což je řád opic, který miluje vodu.

Autor:
Publikováno: 4. 3. 2021 10:22 Nahlásit obsah