Jak prostřít vánoční stůl? Vaše štědrovečerní tabule bude nejkrásnější díky dekoracím, ubrusu či porcelánovému nádobí

Jak prostřít vánoční stůl? Vaše štědrovečerní tabule bude nejkrásnější díky dekoracím, ubrusu či porcelánovému nádobí Zdroj: Shutterstock.com

K slavnostnímu prostření stolu máme příležitost po celý rok. Vánoce jsou však výjimečným obdobím, během kterého bychom měli vyšperkovat k dokonalosti i štědrovečerní tabuli. Nevíte ovšem, jak u vás doma prostřít vánoční stůl? Přinášíme vám ochutnávku těch nejkrásnějších štědrovečerních tabulí, jimiž se můžete přímo inspirovat.

Jak bude vypadat vaše štědrovečerní tabule? Naplánujte si to s předstihem

Štědrý večer je výjimečným okamžikem, během kterého se u jednoho stolu schází celá rodina. Aby byla tato chvíle ještě slavnostnější, dejte si záležet na výzdobě vánočního stolu. Jakým způsobem prostřete štědrovečerní tabuli, si naplánujte s dostatečným předstihem. Díky tomu si budete moci nachystat všechny potřebné dekorace a doplňky, které jsou k prostření vánočního stolu nezbytné.

Zdobení vánočního stolu má svá pravidla

Nad čím byste se měli v prvé řadě zamyslet, než se pustíte do prostírání vánoční stolu? Vaše štědrovečerní tabule by měla tvořit dokonalé spojení s vánoční výzdobou, kterou máte doma. Vánoční stůl by měl tedy s vánoční výzdobou vašeho domova ladit nejen barevně, shodovat by se měly také použité dekorace a další doplňky.

Při prostírání vánočního stolu se zaměřte na textilie i nádobí

Co vše na vánoční stůl patří? Pokud chcete slavnostně stolovat, připravte si nejprve slavnostní ubrus a středový běhoun. Na štědrovečerní stůl patří také prostírání a stylově poskládané papírové či plátěné ubrousky. Snažte se o to, aby k sobě všechny tyto doplňky barevně i stylově ladily.

Podle počtu hostů, kteří se zúčastní štědrovečerní večeře, na stůl připravte také nádobí a příbory. Na stůl položte mělký a hluboký talíř. Pokud chcete, aby působily slavnostnějším dojmem, vsaďte na porcelán. Vedle talířů dejte příbory a rovněž sklenice na nápoje.

Víte, že? Tradice říká, že u štědrovečerního stolu může sedět pouze sudý počet hostů. Lichý počet stolovníků přináší smůlu. Na vánoční tabuli byste měli prostřít o jedno místo navíc pro nečekaného hosta.

Dekorace vánočního stolu: Dodají svátečnímu stolování tu pravou atmosféru

Kromě ubrusu, běhounu, prostírání, papírových ubrousků, talířů, sklenic či příborů patří na štědrovečerní tabuli také vánoční dekorace. Při zdobení vánočního stolu použijte například svíčky, svícny, jedlové větvičky, jmelí, šišky, perníčky, drobné vánoční ozdoby a baňky nebo světelné řetězy. Uprostřed štědrovečerní tabule můžete vyhradit místo také pro adventní věnec.

Nadekorovat vánoční stůl můžete zkrátka různými způsoby. Co je ale podstatné, nikdy to s množstvím vánočních dekorací na štědrovečerní tabuli nepřehánějte. Každý ze štědrovečerních hostů totiž musí mít na stole dostatek místa.

Autor:
Publikováno: 8. 12. 2020 13:00 Nahlásit obsah