Davos Klosters – singltralové eldorádo
Věhlas švýcarského Davos Klosters má letitou historii, a to jak z hlediska medicínského, tak ekonomického. Svoji další slávu aktuálně buduje zejména u milovníků horské cyklistiky, kterým aktivně hlásá: „víc trailů nejde!“. Ochuzeni samozřejmě nejsou ani pěší turisté, vyznavači vodních sportů nebo rodiny s dětmi.
Singltraily v Davos Klosters jsou všehochutí kamenitých, kořenovitých, relativně vyhlazených či lávkových sekcí, v drtivé většině jde ale o horské pěšiny, na které vás tu povětšinou vyvezou lanovky, a vy už se dále necháte unášet jednostopými stezkami servírujícími jedny z nejkrásnějších švýcarských scenérií. Mějte ovšem na paměti, že všechny singltraily tu nemají v zásadě klesající charakter, ale dokážou prozkoušet i vaši fyzičku do kopce.
1. etapa Bahnentour - Chörbschorn
První úsek Bahnentour startuje z Davosu rovnou výjezdem pozemní lanovkou Parsennbahn na vrchol Weissfluhjoch (2 865 m). Dopředu upozorňuji, že značení tu není nijak valné a pokud byste tu stejně jako my očekávali jednu velkou šipku s názvem „Bahnentour“, jste na omylu. Mapka trailů, kterou tu získáte v jakémkoli hotelu, infocentru nebo u pokladny lanovek, je opravdu nutností. Proto se z Weissfluhjoch tak nějak „od oka“ rozjíždíme tím směrem, který nám z mapky přijde odpovídající a dále nás na Strelapass už navádí turistická značka.
Druhý den jsme se nechali vyvézt opět pozemním lanovkou na Weissfluhjoch, tentokrát jsme se ovšem na křižovatce vydali na opačnou stranu, než den předchozí. Popravdě řečeno jsme měli políčeno na 3. etapu Bahnentour, nicméně u Totalpsee jsme minuli odbočku doprava a následovali jsme bikery, co jeli před námi v domnění, že jedou jistě to stejné, co my.
Z Weissfluhjoch jsme tedy sjížděli po trailu s kamenitým podložím a místy se nějaké ty kamínky s námi i sypaly dolů, přičemž ale nešlo i nijak technicky náročný trail. Sem tam byla zatáčka pěkně vystavěná tak, aby se do ní dalo opřít, sem tam se našel i nějaký ten skůček. Na rozdíl od předchozího dne aby tady člověk nějakou tu „zeleň“ pohledal, protože vysoká nadmořská výška už nám servírovala jen divokou měsíční krajinu.
3. etapa Bahnentour
Následně jsme se dostali zpět na původní trasu Bahnentour, která tu pokračuje po turistické pěšině směrem k jezeru Davosersee. Z tohoto bodu už šlo opět o ryze přírodní sjezd, který vytvořila sama příroda a lidská ruka tu místy poopravila nějakou zatáčku, aby nebyla příliš zavřená.
Flüela trail
Bahnentour samozřejmě není jediná možnost trailového ježdění a v okolí se nabízí řada dalších jiných trailů. Nás hodně zajímal trail Flüela, který startuje z Flüelapassu a údolím Flüela se v délce kolem 12 km spouští až dolů do Davosu. Na Flüelapass se dá sice vyšlápnout po svých, my volili variantu autobusu. Povětšinou máte dopravu v okolí autobusem nebo vlakem zdarma v rámci resortní karty, zrovna ale na Flüelapass se žádné výhody nevztahují a za osobu zaplatíte 17,20 CHF a plus za kolo 8,60 CHF. Nicméně jakmile vystoupíte z autobusu a spatříte skoro až tyrkysově zbarvené jezero Schottensee, přimhouříte nad prázdnější peněženkou oko.
Adventure park
Trail Flüela pak končí přímo u Adventure parku, který kloubí lanový park s bikeparkem. Nenechte se příliš plést slovem bikepark, jde tu o rozmanitý pumptrack, s několika stopami, čtyřmi lavicemi a čtyřmi dortovými skoky, na trénink skákání ovšem místo jak dělané! Vstup sem je navíc zdarma.
Clavadeleralp
Protože nám třetí den vycházel na neděli, rezervovali jsme si ve známé sýrárně Clavadeleralp brunch, který se tu organizuje právě každou neděli. Sýrárna Clavadeleralp se nachází v horách nedaleko od mezistanice Ischalp na Jakobshornu, kam vás vyveze kabinová lanovka a dále je dobře dostupná jak pěšky, tak i na kole. Koneckonců Clavadeleralp se nachází na bikovém okruhu s totožným názvem Clavadeleralp číslo 334. Brunch na Clavadeleralp může být také příjemnou odměnou za pěší výlet, kdy se jedná o nějakých 40 minut chůze od lanovky.
Brunch vyjde na 35 CHF na osobu a probíhá formou „nalož si tolik domácích produktů, kolik ti chutná“. Samozřejmě hlavní roli hrají alpské sýry vyrobené přímo v horské sýrárně, dále různé druhy salámů, sušené šunky, špek, domácí máslo a vajíčka. Brunch si můžete vychutnat buď vevnitř a u toho sledovat výronu sýrů v přímém přenose, my vzhledem k hezkému dni dali přednost terase s výhledem do údolí. Brunch si můžete zarezervovat na emailové adrese: info@clavadeleralp.ch (nám stačilo den dopředu).
Jakobshorn Technik Trail
Abychom neošidili traily na Jakobshornu, vydali jsme se s kolem i na tento vrchol tyčící se nad Davosem. Samozřejmě tím neslavnějším trailem odsud je „Alps Epic trail“, který je jako jediný švýcarský trail posvěcen nálepkou „epic“ od instituce IMBA (Internation Mountain Bicycling Assotiation) a psali jsme o něm v našem prvním reportu o Davosu zde. Na úvodní (a za mě nejkrásnější) pasáž Alps Epic Trailu vyváží kabinová lanovka z mezistanice Ischalp na vrchol Jakobshorn, ta se ovšem letos rekonstruuje, a tak se buď na tento epický trail můžete dostat až z údolí Sertigtal nebo si na jeho úvodu vyšlápnou po svých. My si vyšlápli za své jen pár kilometrů nad mezistanici Ischalp, abychom se dostali na Jakobshorn Technik Trail č. 6. Tento trail se nám nejvíc líbil právě v úseku nad Ischalpem, který byl akorá tak příjemně technický, aby celoodpružené kolo kamenité či kořenovité nerovnosti žehlilo samo bez většího úsilí bikera. O výhledech do údolí, které se nám v Davosu ne a ne zajíst, už snad ani psát nemusím.
Vlakem Rhétské dráhy do Klosters
Pokud se ubytujete přímo v Davosu nebo Klosters, ve většině ubytování obdržíte resortní kartu Premium Card, se kterou máte zdarma autobusy po městě a také vlaky věhlasné Rhétské dráhy na trase Filisur-Davos-Klosters. Je trochu škoda, že se jízdné nevztahuje i na kola a je potřeba si za ně cca 5 CHF připlatit, i tak pro nás ale bylo fajn sjet si trail na Jakobshornu a za cílem trailu rovnou přejet na vlakové nádraží, odkud jsme se svezli typickým červeným švýcarským vláčkem do vedlejšího Klosters vzhůru za další bajkovou zábavou.
Gotschna Freeride
Z Klosters pak kabinková lanovka Gotschnabahn vyváží turisty i bikery vyváží na vrchol Gotschnagrat (2285 m), odkud se dá podniknout výlet jak pěšky tak na kole na vedlejší kopec Weissflujoch a zatímco pěší můžou dolů do údolí sjet pozemním vláčkem Parsennbahn, bikeři tu můžou sjet po zmiňované třetí etapě Bahnentour. My jsme tu ovšem vystoupili už z mezistanici Gotschaboden (1779 m) a vrhli se na jedinou bikeparkovou trať v údolí nesoucí označení Gotschna Freeride s číslem 691.
Madrisa
Čtvrtým ikonickým vrcholem údolí Davos Klosters je Madrisa, kam vás z Klosters vyveze také kabinková lanovka. Madrisa je jedním hlavních důvodů, proč si do Davosu můžete vzít klidně celou rodinku i s malými špunty. Na Madise je totiž minimálně na jeden celý den zabavíte, a to například ve vodním parku, v zábavním parku s prolézačkami, houpačkami, domečky, na obří vyhlídkové věži s tobogány, starším dětem se tu pak může líbit lezecká stěna, pohodový pěší okruh kolem vodní nádrže nebo dětská Zoo s kozičkami a králíky. Kdo má rád chůzi po Kneippově chodníku, budou se mu tu líbit zpestřující odbočky přímo do vodní nádrže nebo bahenní lázeň pro nohy.
Premium Card
Po léta máme Švýcarsko zakořeněné jako drahou zemi, což s ohledem na jídlo a potraviny nijak nerozporuji, co se ale týká cen ubytování, ty jsou téměř na podobné úrovni jako v jiných vyhlášených alpských destinacích. Jak jsem psala výše, skoro v jakémkoli ubytování v Davosu nebo Klosters získáte rezortní kartu Premium Card, v rámci které máte zdarma autobusovou dopravu po městě a také vlaky na trase Filisur-Klosters, takže kdykoli dojdou v horách síly, můžete sjet do údolí a vlakem se dostat zpět do Davosu. S Premium Card získáte slevu i na denní tiket na veškeré okolní lanovky kromě Schatzalpu, tedy vyjde na 15 CHF, za kolo pak bývá v lanovkách ještě zpravidla příplatek. Hlavní výhodou Premium Card je, že se vztahuje také na nejrůznější sportovní a kulturní aktivity v okolí, které máte v rámci karty buď zdarma, nebo za přijatelný poplatek. Například se každé úterý od 14:30 do 17:00 můžete za symbolických 5 CHF zúčastnit kurzu techniky jízdy na kole, který se koná ve zmíněném Adventure parku. Za 5 CHF se můžete zúčastnit i organizované vyjížďky na e-biku, túry po hřebenovce na Rinerhornu s průvodcem, za 10 CHF se dá zúčastnit úvodního kurzu windsurfingu a za 15 CHF vás zasvětí do wakeboardingu. Veškeré aktivity mají svůj pevně daný čas konkrétní den v týdnu a povětšinou bývá nutná rezervace alespoň jeden den dopředu. Týdenní program najdete zde.
Tip na ubytování a restauraci
My jsme získali Premium Card v hotelu Meierhof, který se nachází jen pár minut od pozemní lanovky Parsennbahn. Kromě příjemného pokojíčku s balkonem jsme ocenili také možnost wellnessu s bazénem a různými druhy saun.
Davos Klosters v kostce:
Vzdálenost z Prahy 6 hod 50 min
Celodenní jízdné na lanovky (s využitím tamního ubytování) 15 CHF
Jízdné, pokud nejste ubytovaní:
Celodenní jízdné dospělí 52 CHF
Celodenní jízdné děti 21 CHF
Webové stránky www.davos.ch/leto
Ubytování www.hotel-meierhof.com