Roste vám na jednom místě vašeho těla dlouhý chlup? Poznejte tajemství, proč to tak je

Roste vám na jednom místě vašeho těla dlouhý chlup? Poznejte tajemství, proč to tak je Zdroj: Shutterstock

Určitě se vám to už někdy stalo. Hladíte se po ruce nebo se škrábete po krku a najednou si objevíte extrémně dlouhý chlup. I když jej vytrhnete, chloupek na stejném místě bude mít opět tendenci růst do abnormální délky. Jak je to možné?

Jestli si myslíte, že máte extrémně dlouhý chloupek na jednom z míst svého těla pouze vy sami, tak jste rozhodně na omylu. S touto zvláštností se potýkají i další lidé. Pro neobvykle dlouhé chlupy, které se objevují nejčastěji na předloktí nebo na krku, neexistuje žádné speciální označení. V každém případě si spousta lidí vrtá hlavu nad tím, proč tomu tak vlastně je.

Zdroj: Archiv Crazymamachicken

Vysvětlení nabízejí sami dermatologové. Podle těchto specialistů za abnormálně dlouhé a samostatně rostoucí chloupky mohou hormonální a genetické faktory. Právě kvůli nim je konkrétní chlup mnohem delší než ostatní, které se nacházejí kolem.

Náhodná mutace vybranému vlasovému kořínku umožní, aby mohl delší dobu zůstat v anagenní fázi, během níž bude daný chloupek déle růst. Co je výsledkem? Tento osamělý kořínek má více času na to, aby podpořil růst chloupku do větší délky. A abnormálně dlouhý chloupek je tedy na světě.

Zdroj: Shutterstock Výše uvedenou neobvyklost mohou vyvolat také hormonální výkyvy. Zvlášť u žen je pak patrné, že jim osamělé delší chloupky rostou na bradě, na krku, ale mnohdy i na hrudníku. Pokud vás v této oblasti dlouhé chloupky trápí, není nic jednoduššího, než je vytrhnout pinzetou.

Když na některém z míst svého těla najdete neobvykle dlouhý chlup, možná máte pocit, jako by vám vyrostl přes noc. Ale to opravdu není možné. Abnormálně dlouhé chloupky bývají velmi tenké a průhledné, takže je velmi často můžete přehlédnout.

Autor:
Publikováno: 26. 3. 2021 09:16 Nahlásit obsah