Faktor Rh negativní jako symbol výjimečnosti. Proč si s ním lékaři nevědí rady a v čem může být nebezpečný?

Faktor Rh negativní jako symbol výjimečnosti. Proč si s ním lékaři nevědí rady a v čem může být nebezpečný? Zdroj: Shutterstock

O tom, jaké jsou krevní skupiny, snad víme všichni, ovšem věděli jste také to, že je rozděluje i Rh-faktor? Ten se dělí na pozitivní a negativní a podle vědců je právě ten druhý typ velmi výjimečný.

Vědci se zabývali otázkou, zda je pozitivní a negativní Rh-faktor důkazem dvou typů civilizace či genetické modifikace, protože jak je známo, tyto dva faktory jsou nekompatibilní. A právě zde nastává otázka, nad kterou si i lékaři lámou hlavu – z čeho vznikly tyto dva typy a jak se od sebe liší?

Kvůli této nekompatibilitě může u ženy, která má Rh- a čeká dítě Rh+, existovat riziko, že imunitní systém matky bude dítě s tímto typem Rh považovat za cizorodé těleso a začne tak proti němu produkovat protilátky. Tohle je bohužel naprosto reálný fakt, který musí řešit ženy po celém světě. Může se tedy do budoucna stát, že si ženy budou své partnery vybírat podle krevní skupiny? Toť otázka. 

Zdroj: Shutterstock Velmi zajímavým faktem je také to, že lidé s krevní skupinou 0 negativní jsou řekněme univerzálními dárci krve a právě i tohle vede vědce k bližšímu zkoumání rozdílů mezi Rh- a Rh+. Podařilo se jim však zjistit, že lidé s negativní krevní skupinou mívají zpravidla vyšší IQ, avšak nejsou natolik fyzicky zdatní. Dokonce mají i nižší teplotu těla, zvýšenou citlivost na teplo a světlo a v žádném případě, zcela logicky, nemohou dostat krev od dárce, který má pozitivní krevní skupinu. Ukázalo se také, že tito lidé často mají nadbytečný obratel nebo žebra. S Rh negativním typem krve na tomto světě existuje pouze 15 % lidí a nejvíce z nich žije právě v Evropě.

Zajímavé je také to, že i na určitá onemocnění lidé s pozitivním a negativním Rh reagují zcela odlišně. Podle výsledků lze tedy říci, že Rh pozitivní lidé jsou obecně odolnější, možná i právě proto se lidé s negativním Rh faktorem nevyskytují tak často, jak tomu bylo dříve.

Tyto informace mohou lékařům pomoci dříve odhalit blížící se nebezpečí a podle Rh faktoru danému člověku navrhnout tu nejúčinnější léčbu – to je však prozatím hudba budoucnosti.

Autor:
Publikováno: 17. 5. 2022 17:07 Nahlásit obsah