V chorvatském národním parku Krka platí nově zákaz koupání. Většina českých turistů to neví

V chorvatském národním parku Krka platí nově zákaz koupání. Většina českých turistů to neví Zdroj: Shutterstock

Spousta českých turistů, kteří míří na dovolenou do Chorvatska, si často nenechají ujít výlet do národního parku Krka. V soustavě peřejí, kaskád a vodopádů jste se mohli ještě v roce 2020 vykoupat. Od 1. ledna 2021 zde ovšem platí zákaz koupání. Většina českých turistů to však netuší a o tomto zákazu se dozvídají až na místě.

Od 1. ledna 2021 se turisté na všech oblíbených místech chorvatského národního parku Krka již nevykoupají. O zákazu koupání a plavání v chráněné oblasti učinila rozhodnutí v lednu 2020 správa národního parku. 

Nejvíce oblíbené bylo v minulosti koupání pod nejdelším vodopádem na řece Krka, který nese název Skradinski buk a který je jednou z nejznámějších přírodních krás Chorvatska. 

Právě rostoucí počet plavců zvláště pod Skradinským vodopádem se v posledních letech stal velmi znepokojivým faktorem. Jak informoval chorvatský portál Journal.hr, správa národního parku Krka usiluje právě zákazem koupání o zachování přírody, ale také o snížení počtu návštěvníků v parku.

Zdroj: Shutterstock Dalším důvodem zákazu koupání v národním parku Krka je také bezpečnost. Za poslední čtyři roky se totiž na Skradinski Buku utopilo pět osob. I v případě zákazu koupání v chorvatském národním parku Krka však existují hned tři výjimky. Místní obyvatelé a turisté se mohou koupat na dvou plážích Remetietić a Stinice podél jezera Visovačko a na úpatí Roški slap.  

Národní park Krka, který vyniká vodopády na řece Krka i rozlehlými lesy, se nachází v chorvatské Šibenicko-kninské župě ve střední Dalmácii. Pokud do národního parku Krka vyrážíte autem z města Šibenik, pojedete maximálně půl hodiny.

Zdroj: Journal.hr, 24sta.hr, Croatia-tourism.com

Autor:
Publikováno: 28. 7. 2021 11:32 Nahlásit obsah