Máte astigmatismus? Udělejte si test, který vám o této oční vadě řekne víc

Máte astigmatismus? Udělejte si test, který vám o této oční vadě řekne víc Zdroj: Shutterstock

Astigmatismus patří k nejčastějším očním vadám. Je pro něj typické zkreslené či zamlžené vidění, a to na libovolnou vzdálenost. Máte podezření, že trpíte astigmatismem? Udělejte si jednoduchý test, který vám řekne pravdu. Tento test na astigmatismus sdílela na TikToku americká doktorka Brittani Carverová z optometrického centra Better Vision.

Zkreslené a rozmazané vidění nebo problém zaostřit

Astigmatismus je cylindrická oční vada, při níž je některá z optických ploch oka (nejčastěji rohovka) nepravidelně zakřivená. V případě astigmatismu má tedy rohovka namísto pravidelného kulového tvaru nepravidelný tvar připomínající spíše míč na ragby.

V důsledku nepravidelného zakřivení rohovky se světlo, které na ni dopadá, láme do různých směrů. Z toho důvodu se paprsky světla míjí, a tak se následně v sítnici nespojí v jeden obraz.

Člověk, který trpí astigmatismem, vidí zkresleně nebo zamlženě jak na blízko, tak do dálky. Astigmatici mají často problém zaostřit, hůře vnímají kontrasty, jemné body, linky nebo rovné čáry. Například bod vidí jako čáru, a naopak čáru vnímají jako deformovanou nebo rozmazanou křivku.

Zdroj: Shutterstock Astigmatismus způsobuje problémy i při řízení automobilu

S astigmatismem se můžete narodit. Tuto oční vadu však lze v průběhu času také získat v dětství i dospělosti, kdy je často kombinovaná s dalekozrakostí či krátkozrakostí. Dobrou zprávou je, že astigmatismus lze korigovat brýlemi nebo čočkami, trvalé vyřešení tohoto problému zase poskytuje chirurgická či laserová operace očí.

Neléčený astigmatismus může kromě poruch vidění způsobovat také bolesti hlavy či migrény. Způsobuje problémy i v každodenním životě. Jelikož mají lidé s touto oční vadou horší prostorové vnímání nebo hůře vnímají kontrasty, může jim to způsobovat potíže zejména při řízení automobilu.

Screeningový test na astigmatismus

Máte podezření, že se astigmatismus týká i vás? Udělejte si screeningový test, který na TikToku zveřejnila oční lékařka Brittani Carverová z optometrického centra Better Vision v americkém Fayetteville. Jak byste měli postupovat?

Zdroj: Better Vision 1. Podívejte se na obrázek, který představuje hvězdu s vertikálními a horizontálními čarami a také s čarami do stran.

2. Sedněte si tak, abyste měli obrazovku počítače 35 centimetrů od očí.

3. Zakryjte si jedno oko a nezakrytým okem pohlédněte na obrázek hvězdy. Vidíte všechny její čáry ostře a jsou stejně tlusté a černé?

4. Screeningový test proveďte také pro druhé oko.

5. Pokud jste viděli některé čáry silnější a ostřejší než jiné, případně tyto čáry byly rozmazané nebo zvlněné, může tento fakt poukazovat na astigmatismus. Pokud máte po provedení screeningového testu podezření na to, že byste mohli trpět astigmatismem, objednejte se na vyšetření ke svému očnímu lékaři.

Zdroj: Ladbible.com, TikTok.com

Autor:
Publikováno: 13. 5. 2021 13:36 Nahlásit obsah