Jak se zbavit mravenců bez chemie: Překřižte jim cestičku práškem do pečiva nebo čárou nakreslenou bílou křídou

Jak se zbavit mravenců bez chemie: Překřižte jim cestičku práškem do pečiva nebo čárou nakreslenou bílou křídou Zdroj: Shutterstock.com

Jaro už pomalu klepe na dveře. Možná, že jste to poznali i podle toho, že si do vaší kuchyně budují cestičku mravenci a okupují cukřenku a lahve se sirupem. Pokud se chcete s těmito nezvanými návštěvníky vypořádat, máte hned několik možností. Poradíme vám, jak se zbavit mravenců přírodní cestou, a tedy bez použití chemie.

Použijte ocet v rozprašovači

Pokud se u vás zjara objevili malí černí mravenci, nejprve vypozorujte, kudy k vám domů chodí. Nemusíte je poté likvidovat chemickými prostředky, jako je biolit, rozhodněte se pro mnohem šetrnější řešení. V prvé řadě vyzkoušejte klasický lihový ocet, který nalijte do rozprašovače a kterým pravidelně stříkejte všechna místa, kde se mravenci pohybují. Do dvou dnů byste měli mít klid.

Tip: Mravenčí cestičky přes den stříkejte octem, na noc je zkuste navíc posypat kuchyňskou solí, kterou mravenci také bytostně nesnášejí.

Zdroj: Shutterstock.com Překřižte mravencům cestičku práškem do pečiva nebo jedlou sodou

Podle další osvědčené rady můžete mravencům jejich cestičku překřížit rovnou čárou vysypanou práškem do pečiva nebo jedlou sodou. Mravenci tyto suroviny nesnášejí. Čáru navíc budou brát jako bariéru, která jim zabrání v dalším postupu. Prášek do pečiva či jedlou sodu navíc nasypejte také do štěrbin, ze kterých mravenci vylézají.

Tip: Cestičku můžete mravencům překřížit nebo vysypat také čerstvou kávovou sedlinou. Kávovou sedlinu zkuste rovnou nasypat i na samotné mravence.

Vyzkoušejte mletou skořici, bobkový list a rozdrcený hřebíček

Malí černí mravenci nesnášejí také vůni mleté skořice nebo bobkového listu. Abyste se jich zbavili, nasypte jim do cestičky skořici a do míst, kudy chodí, položte také několik kusů bobkového listu. Jestliže víte, ze kterých štěrbin mravenci vylézají, tyto štěrbiny zasypte rozdrceným hřebíčkem.

Zdroj: Shutterstock.com Nakreslete křídou bílou čáru

Jestliže vám mravenci lezou po dlažbě či linoleu, můžete vyzkoušet i další babskou radu, která se osvědčila v řadě českých domácností. Přes cestičku mravencům nakreslete bílou křídou rovnou čáru. Mravenci ji budou považovat za bariéru, která jim znemožní, aby pokračovali dál.

Tip: Spousta lidí doporučuje i zubní pastu. Nakreslete tedy zubní pastou dlouhou čáru, která by měla přerušit další putování mravenců k vám domů.

Pěstujte na okenních parapetech a v blízkosti dveří aromatické bylinky

Toho, aby k vám domů přestali prolézat mravenci, dosáhnete i tak, že budete na okenních parapetech a v blízkosti dveří pěstovat i některé aromatické bylinky. Vyzkoušejte například mátu, levanduli, bazalku či eukalyptus, jejichž aroma mravence odpuzuje.

Autor:
Publikováno: 5. 3. 2020 10:08 Nahlásit obsah