Víte, co dělat, když se v moři dostanete do zpětného proudu? Tato znalost vám může během letní dovolené zachránit život

Toho, že se můžete v moři dostat do zpětného proudu a být tak v bezprostředním ohrožení života, si je vědom pouze málokdo. Na svou nevědomost nedávno doplatila česká turistka ve Španělsku, kterou v moři uvěznil zpětný proud a bohužel se utopila. Co tedy dělat, když se v moři dostanete do zpětného proudu a jak se z něj v pořádku dostat na pláž?
Zjistěte, co je to zpětný proud: Zachrání vám to život
Víte, co je to zpětný proud? Pokud je to pro vás nový pojem, měli byste si o něm zjistit vše před tím, než pojedete na dovolenou k moři do některého z jihoevropských států. Může vám to zachránit život. Existuje totiž mnohem vyšší pravděpodobnost, že se při plavání v moři dostanete do zpětného proudu, nežli byste narazili na tolik obávaného žraloka, který byl spatřen také u chorvatského pobřeží.
Zpětný proud neboli rip current vás může překvapit v Řecku, Španělsku i Bulharsku
Zpětný proud neboli rip current je jev, který dokáže na otevřeném moři překvapit i ty nejzkušenější plavce. A to klidně v Řecku, Bulharsku, Španělsku či Chorvatsku, ovšem i v některých exotických destinacích. Jde na prvním pohled o docela nevinnou záležitost, která ovšem ročně zabíjí stovky lidí na různých plážích světa.
Tento životu nebezpečný mořský proud mění po několika minutách své umístění. V místech, kde byl, už není. Může se však objevit zase jinde.
Co dělat, když se dostanete do zpětného proudu
1. Nikdy se zpětným proudem nebojujte. Tedy nikdy neplavte proti němu. Lidé, kteří se v minulosti kvůli zpětnému proudu utopili, nezabil tento mořský proud sám o sobě. Zemřeli naopak vysílením.
2. Nemusíte se bát, že by vás zpětný proud stáhl pod vodu, naopak vás odnese dál od břehu. Po několika desítkách metrech od pevniny však jeho síla slábne.
4. Vždy, když se dostanete do zpětného proudu, mějte tato pravidla na mysli. V každém případě je nejdůležitější nezmatkovat a zachovat si jasnou hlavu.
Setkali jste se při plavání v moři se zpětným proudem? Prozraďte nám do komentářů, jakým způsobem jste se dostali zpátky na břeh.